У 2018 році U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») створила платформу юридичної допомоги постраждалим у вело-ДТП.

Платформа юридичної допомоги зв’язує між собою юристів і людей, які потрапили у ДТП на велосипеді. Безкоштовні юридичні консультації та допомогу з оформленням документів можна отримати, зв’язавшись з юристами-волонтерами через соцмережі (група в Facebook), в телефонному режимі або електронною поштою. Контакти юристів, які долучились до платформи юридичної допомоги доступні онлайн.

Ми розпитали юристів-волонтерів, що для них дає платформа юридичної допомоги постраждалим у вело-ДТП і чим саме був корисним досвід участі у платформі.

Олександр Ружицький, партнер юридичної фірми EVERLEGAL (Київ):

«Передусім мотивує місія. На сьогодні є велика проблема допомогти велосипедистам на дорогах, коли їхні права порушуються водіями або ігноруються з боку правоохоронних органів. Для багатьох юристів це практика у вирішенні спорів, пов’язаних з вело-ДТП. Крім того, це аудиторія клієнтів-велосипедистів, що потенційно звертатимуться за pro bono та платними послугами. Ще одним чинником може бути медіапідтримка та інформаційне партнерство з U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»). І, врешті-решт, це наш внесок у розвиток безпечного та комфортного міста.

Фото: юридична фірма EVERLEGAL

Юридична фірма EVERLEGAL була юридичним партнером організації ще до створення платформи, і в нас є успішні приклади такої юридичної допомоги постраждалим у вело-ДТП. Водійку, яка збила велосипедиста на Московському мосту (тепер Північний), було визнано винною за вироком суду».

Сергій Кушнір, адвокат (Київ):

«Я сам часто їжджу велосипедом, тому для мене участь у платформі юридичної допомоги постраждалим у вело-ДТП – це можливість допомогти іншим велосипедистам і прояв громадянської позиції. Елементарні поради в критичній ситуації можуть дуже допомогти.

Фото: Сергій Кушнір

Також це новий досвід для мене, адже на вело-дтп мало хто спеціалізується. Я допомагав розробляти алгоритм дій, що робити при вело-ДТП, допомагав робити інфозапити в поліцію і консультував про відшкодування моральної шкоди після вело-ДТП. Важливо зібрати докази про негативні наслідки ДТП для здоров’я, тоді можна ставити питання про відшкодування та компенсацію втрати працездатності».

Людмила Яремчук, адвокатка, ГО «Правозахисна група Придніпров’я» (Нікополь):

«Коли я волонтерю, я отримую моральне задоволення. Це те, що мене робить щасливою. Крім того, я вважаю, що якщо людині в біді не подати руку, то це гріх. Тим більше люди, які потрапляють у ДТП, часто не знають, як правильно поводитися. Тому я беру участь у платформі юридичної допомоги постраждалим у вело-ДТП за покликом душі. Я щиро вірю в те, що якщо ми правильно, вчасно порадимо і вислухаємо, це надзвичайно важливо. Важливо зафіксувати все на місці аварії. Бо є речі, від яких напряму залежить відшкодування шкоди, і це не лише про вартість велосипеда, а й про травми і шкоду для здоров’я. Якщо вчасно збирати всі свідчення, чеки тощо, то є шанс отримати відшкодування. Нам варто будувати Європу в Україні тут, на місці, і я вважаю, що такі волонтерські ініціативи цьому допомагають».

Фото: Людмила Яремчук

У постраждалих під час вело-ДТП, які скористались платформою юридичної допомоги, ми спитали, наскільки були корисними консультації юристів-волонтерів і які питання вдалося вирішити з їх допомогою.

Юрій Коновал, потрапив у вело-ДТП на вул. Заболотного (Київ):

«Після ДТП мені запропонувала допомогу юрист платформи, в результаті консультації я отримав чітку схему подальших моїх дій. За рекомендаціями юриста вчасно звернувся до страхової винуватця ДТП. Юристка підказала мені, як саме правильно взаємодіяти з поліцією та чого вимагати від слідчого. Після консультації вдалось змусити слідчого відкрити кримінальне провадження, до цього він не хотів цього робити».

Фото: Юрій Коновал

Іван, у вело-ДТП потрапив його тесть під Києвом:

«Я дзвонив по списку юристів платформи підряд і отримав консультації від двох. Те, що я дізнався від юристів-волонтерів платформи, виявилось найкориснішим. Пізніше я звертався до платних юристів і це не дало жодної користі. Нічого нового я не почув від них. Те, що я дізнався від «велоюристів» було найконструктивнішим і найкориснішим.

Дві юристки платформи дали розумні поради та рекомендації, що робити і як. Це дуже допомогло у вирішенні питань після ДТП. Більше того, коли я не послухав однієї поради і зробив інакше, виявилось, що юристка мала рацію. Мені треба було подивитись матеріали провадження по ДТП і я вирішив зробити це за довіреністю. По закону України кримінальне провадження про ДТП можна подивитись на будь-якому етапі, але це непросто. Я зробив довіреність, поки тесть був у лікарні після аварії, і даремно. Ви не отримаєте матеріали справи за довіреністю. Так само це не допоможе представляти інтереси потерпілого в суді. Їх може захищати або сам потерпілий, або професійний юрист».

Марія Шененко, координаторка платформи юридичної допомоги постраждалим у вело-ДТП: 

Фото: Київ Інформатор

«Метою платформи є підвищення правової обізнаності реальних та потенційних користувачів велотранспорту. Ми хочемо надати можливість отримати підтримку та консультування у вирішенні спорів після настання ДТП за участі велосипедистів. Також юридична платформа дає змогу обмінюватись інформацією і практичним досвідом між учасниками дорожнього руху з теми ДТП».

Серед уроків онлайн-велошколи з безпеки руху є відео з порадами, що робити при вело-ДТП:

Нагадаємо, юристи платформи допомоги постраждалим у вело-ДТП розробили рекомендації, що робити, якщо ви потрапили або стали свідком вело-ДТП.

U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») — це експертна громадська організація, яка просуває велосипед як безпечний зручний транспорт. Ви можете підтримати нашу діяльність у різний спосіб.

U-Cycle — це yoU, Urban, Ukraine.

інші цікаві матеріали

Користувачів велосипеда в Києві поменшало на третину. При цьому вперше за два роки пропорція велосипедистів, що рухаються по дорозі і по тротуару, стала 50/50. Це

Сьогодні, 26 листопада, українські громадські організації та ініціативи, які працюють у сфері безпеки руху, презентували Маніфест за безпечні дороги. 26 організацій-учасниць закликають владу та суспільство

Сьогодні, 19 вересня, напередодні Всесвітнього дня без авто в Києві проходить флешмоб «Велосипедом на роботу». U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») організувала зустріч і сніданок для