Велосипедна спільнота України обурена рішенням Міністерства інфраструктури України про заборону перевезення велосипедів у поїздах Інтерсіті та Інтерсіті+.

Результати громадських обговорень проігноровані.

Перевезення неможливе

Оновлені Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України «не дозволяють перевезення велосипедів за відсутності технічних умов (місць) для їх розташування у вагоні» (п. 15.5). При цьому Міністерство інфраструктури стверджує, що технічної можливості встановити кріплення під велосипед немає, бо виробник поїзда повинен внести зміни у конструкцію вагона згідно «ДСТУ 8634:2016 та ГОСТ-15.902».

В той же час, в.о. Голови правління АТ «Укрзалізниця», пан Євген Кравцов, публічно повідомляє про те, що компанія проводить “максимальну модернізацію” польських поїздів Pesa у власних депо.

Ігнорування результатів громадських обговорень

Міністерство повністю проігнорувало результати громадського обговорення змін до Правил, а це – 950 голосів «проти» прийняття нових правил та 262 пропозиції по збереженню можливості перевезення велосипедів через облаштування передбачених для цього місць. По кожній з пропозицій була дана однакова відповідь – «Пропозиція опрацьована, але не врахована» .

Наслідки заборони

Заборона перевезення велосипеда в поїздах Інтерсіті:

 1. Прямо протирічить завданням Національної транспортної стратегії України Drive Ukraine 2030, прийнятої Урядом 30 травня 2018 року
  “забезпечення розвитку мультимодальних пасажирських перевезень” (Напрям “Безперешкодна мобільність та міжрегіональна інтеграція”);
  “забезпечення розвитку інфраструктури для велосипедного руху” (Напрям “Безперешкодна мобільність та міжрегіональна інтеграція”);
 2. Знижує міжнародний та внутрішній велотуристичний потенціал України через закриття доступу до найкомфортніших і найшвидших способів переміщення країною;
 3. Ігнорує європейський досвід розвитку міжміського сполучення, який цілеспрямовано стимулює пасажирів поєднувати залізничний та велосипедний транспорт.

Шляхи вирішення проблеми 

В короткостроковій перспективі велоспільнота пропонує прийняти компромісне рішення про дозвіл перевезення велосипедів поїздами Інтерсіті та Інтерсіті+, оплачуючи їх як великогабаритний вантаж за наступною схемою:

 • у зібраному стані на спеціально облаштованих місцях (за наявності);
 • у розібраному стані у чохлі у місцях для провезення багажа, за умови відсутності спеціально облаштованих місць для перевезення велосипедів.

Фото з відкритих джерел

В середньостроковій перспективі представники велосипедної спільноти готові спільно з представниками Укрзалізниці та Міністерства Інфраструктури України виробити:

 • механізм перевезення велосипедів у поїздах Інтерсіта та Інтерсіті +;
 • тарифну політику таких перевезень;
 • розробити та затвердити типовий дизайн кріплень, релевантний для конкретних моделей поїздів, що експлуатуються в Україні.

Нижче подаємо практики залізничних компаній країн ЄС щодо можливості перевезення велосипедів у поїздах Intercity:

Німеччина

Компанія Deutsche Bahn дозволяє перевозити велосипед у поїздах Intercity та Eurocity, попередньо придбавши квиток онлайн. Вартість квитка складає 9 євро (для власників BahnCard – 6 евро).
З грудня 2017 року навіть найбільш швидкісні поїзди Inter City Express (ICE) беруть на борт до 8 пасажирів з велосипедами.

Інформація від Deutsche Bahn

Схема з сайту Європейської федерації велосипедистів (ECF)

Фінляндія
Державна залізнична компанія Фінляндії VR group дозволяє провезення велосипедів у поїздах категорії Intercity. Для перевезення необхідно придбати квиток вартістю 5 євро, пройти до двоповерхового вагону поїзду категорії Intercity та розмістити велосипед у спеціально відведеному для цього місці. Додатково, за 50 євроцентів, можна пристебнути велосипед для уникнення крадіжки.
Перевезення велосипедів регіональними поїздами безкоштовне.

Інформація від VR group

Схема розміщення велосипедів поїздах Intercity VR Group (Фінляндія)

Польща
Польська залізнична швидкісна компанія PKP Intercity дозволяє провезення велосипедів у першому і останньому вагонах поїздів категорії Intercity (IC) та у вагонах другого класу поїздів категорії Express Intercity (EIC) та Express Intercity Premium (EIP).
Вартість перевезення велосипеда фіксована і складає 9,10 польських злотих, не зважаючи на відстань та тип поїзда. При купівлі квитка на перевезення велосипеда у кондуктора в салоні поїзда, вартість зростає до 10 польських злотих.

Інформація від PKP Intercity

Схема розміщення велосипедів у 5-му вагоні поїздів категорії Express Intercity Premium (EIP)

Заяву підтримали члени Української велосипедної мережі:

U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»)

ГО «Сіті Лаб» (Полтава)

ГО «Асоціація велосипедистів Черкас» (Черкаси)

Дніпровська асоціація велосипедистів (Дніпро)

Спілка громадських об’єднань «ДАЕС» (Дніпро)

ГО «ВелоВектор» (Одеса)

ГО «Велокривбас» (Кривий Ріг)

ГО «АльтерСпорт» («Велорух Миколаїв»)

Львівська асоціація велосипедистів (Львів)

ЧОГО «Буковинська агенція регіонального розвитку» (Чернівці)

ГО «ВелоХерсон»

та

ГО «ВелоДрогобич»

ГО «ВелоФранківськ»

Critical Mass Ukraine

ГодніГонки

Bike In City

Bike&Me

ГО «Всeукраінський Вeлодeнь в Києві»

Київська сотка

ГО «Велоклуб Rovers» (Львів)

Наша Епоха (Київ)

Kyiv Hardcourt Bike Polo

Bike Polo Kharkiv – Вело Поло Харьков

ЮФ EVERLEGAL

Велодень (Київ)

Велотури «Веловуйки»

Kyiv Bicycle Club

Нагадаємо, 14 грудня 2018 року Українська велосипедна мережа виступила проти заборони перевезення велосипедів у поїздах Інтерсіті.

U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») — це експертна громадська організація, яка просуває велосипед як безпечний зручний транспорт. Ви можете підтримати нашу діяльність у різний спосіб.

U-Cycle — це yoU, Urban, Ukraine.

інші цікаві матеріали

U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») спільно з фармацевтичною корпорацією «Артеріум» оновили Маршрути здоров’я в 5 парках Києва. Маршрути здоров’я — це рекреаційні велосипедні маршрути завдовжки

Велосипедна спільнота України просить розглянути і реалізувати план дій зі створення умов для перевезення велосипедів поїздами Укрзалізниці. План дій з посилення інтеграції велосипедного та залізничного

Асоціація велосипедистів Києва у складі Української велосипедної мережі звернулась до Міністерства інфраструктури України з оскарженням повної заборони провезення велосипедів у поїздах категорії «Інтерсіті» та «Інтерсіті+».