До створення велосипедної історії України може долучитись кожен.

Дослідження про історію велосипеда в Україні робить Ольга Мартинюк, авторка і кураторка виставки «Велобум 1890-х». Пропонуємо вписати своє ім’я у велоісторію країни, заповнивши цю невелику анкету.

Фото: Ольга Зарко

«Проект велосипедної історії України орієнтований на потреби велоспільноти. Він буде створюватися разом з її учасниками. Кожна заповнена анкета – це скарб, я багато чого довідалася з них вже на цьому етапі. Тому чим більше, тим краще», – каже кандидатка історичних наук Ольга Мартинюк, яка працює в напрямку публічної історії і зараз перебуває на стажуванні по дослідницькій програмі Фулбрайта в Університеті Мериленда (округ Балтимор). У 2018 році Ольга Мартинюк разом з Асоціацією велосипедистів Києва та Національним музеєм історії України зробила першу в Києві виставку про зародження велоруху в Києві наприкінці ХІХ сторіччя.

Фото: Ольга Зарко

Нагадаємо, вулична виставка «Велобум 1890-х» тривала в Києві з 24 квітня до кінця жовтня 2018 року на території Національного історичного музею України (вул. Володимирська, 2) з боку Десятинного провулку. Вхід на виставку був вільним, виставка стала тимчасовим публічним простором у центрі Києві, бо мала лавки і навіть велопарковку.

Виставка у форматі вуличної експозиції познайомила з історичними свідченнями про Київ та інші міста Російської імперії кінця ХІХ століття напередодні появи автомобілів, де найпрестижнішим видом індивідуального транспорту був велосипед.

Фото: Ольга Зарко

Розділи виставки:

  • Велобум 1890-х – десятиліття велосипедного ентузіазму в доавтомобільну епоху
  • Київське товариство велосипедистів-любителів (1891-1907)
  • Велосипедом по місту. Де в Києві найчастіше їздили велосипедом у 1890-х?
  • Велосипедом за місто
  • Леді на велосипеді.

Протягом виставки відбулись лекція «Велобум 1890х у Мінську, Києві та Одесі: чи всюди їздити однаково?», Ніч у музеї: показ фільму «Навесні» Михаїла Кауфмана (1929) з велогенератором, лекція «Велосипедна мода і стиль життя», для дітей на виставці були загадки, квести, спеціальні екскурсії. На виставці «Велобум 1890-х» у Києві стартував весняний Ретро Круїз і фінішував Велопарад дівчат. Для учасників та учасниць цих подій авторка і кураторка «Велобум 1890-х» Ольгя Мартинюк прочитала лекцію та провела екскурсію по виставці.

Фото: Ольга Зарко

Більше фото дивіться у фотоальбомі в Facebook.

Виставка мала великий розголос у київських і загальноукраїнських ЗМІ – загалом про неї вийшло 75 новин і сюжетів в онлайн-виданнях, на ТБ і радіо, зокрема 9 телесюжетів і 9 радіопрограм.

НТН: У столиці розпочалася виставка «Велобум 1890-х»

Громадське Радіо: Велосипедний бум 1890-х: як і хто в Києві користувався велосипедом понад сто років тому

Голос столиці: Виставка про велокультуру Києва понад 100 років тому. Інтерв’ю з організаторами

Організаторами виставки стали Асоціація велосипедистів Києва, Національний музей історії України. Проект здійснювався за підтримки Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні.

Хочете бачити Київ велосипедним? Приєднуйтеся до Асоціації велосипедистів Києва. Що більше нас буде, то швидше ми будемо жити в комфортному місті!

інші цікаві матеріали

У суботу, 6 квітня, відбулись щорічні Загальні збори членів U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва»). На Загальних зборах  презентували і затвердили описовий та фінансовий звіт за

У нас нове ім’я: U-Cycle. Це визначний момент, адже 11 років ви знали нас як Асоціацію велосипедистів Києва. Ми не змінили назву громадської організації, але

Громадська організація Асоціація велосипедистів Києва створила платформу юридичної допомоги для допомоги постраждалим у вело-ДТП. Про це розповіли на прес-конференції в ІА «Київ Інформатор». Платформа юридичної