Громадська організація “Асоціація велосипедистів Києва” розпочинає новий великий проект “ВелоСхід” / “Cycling through Donbas and beyond” у Донецькій та Луганській областях задля просування розвитку велоруху  у східних містах.

Метою проекту є сприяння співпраці ініціативних груп велосипедистів із Донецької та Луганської областей на місцевому та регіональному рівнях, а також забезпечення можливостей для їх приєднання до загальнонаціональних мереж та інших громадських організацій, діяльність яких пов’язана з велосипедним рухом, просуванням сталого розвитку міст та захистом прав громадян.

 

“Цим проектом спільно з активістами зі східних міст ми хочемо продемонструвати, що велосипед – не просто раціональне транспортне рішення, а й чудовий об’єднавчий інструмент для мешканців міст. Це гарна можливість для локальних громадських організацій та ініціатив залучати до своєї спільноти нових членів громади, незалежно від віку і соціального статусу, і тим самим посилити голос на підтримку якісної та безпечної інфраструктури у містах. На сході ми зустріли багато людей, які вже активно користуються велосипедом ледь не щодня, а тому це водночас і потужна об’єднавча можливість задля позитивних міських трансформацій. Разом з тим ми переконані, що розвиток велоспільнот сприятиме появі нових горизонтальних зв’язків між людьми, можливостей для синергії та допоможе активним громадянам більш професійно впливати на прийняття рішень у містах”, – говорить виконавча директорка АВК Анастасія Макаренко.

Проект “ВелоСхід” має на меті охопити щонайменше десять міст Донецької та Луганської областей. Серед ключових активностей в рамках проекту у липні-жовтні цього року заплановано:

  • ВелоВихідні” у семи містах Донецької (Костянтинівка, Слов’янськ, Добропілля, Дружківка, Мирноград) та Луганської (Старобільськ, Лисичанськ) областей, які пройдуть у липні-вересні.

Події будуть організовані спільно з місцевими активістами та громадськими організаціями. У форматі міського фестивалю проект просуватиме  велотранспорт як зручний та раціональний транспорт для мешканців міст. У програмі “ВелоВихідних” – тематичні велозаїзди та міські велотури, відкриті веломайстерні, велошкола з безпеки руху, зустрічі з веломандрівниками та лідерами українського велоруху, кінопокази просто неба за допомогою велогенератора та інші активності, які відкриють нові можливості для розвитку велоруху та допоможуть розкрити міста по-новому.

У Костянтинівці це веловихідні “Круті педалі”, у Слов’янську – “ВелоДвіжОк”, у Мирнограді – “Двоколісний день”, у Старобільську – “Sherwood Weekend”, у Добропіллі – “ДоброВело”, у Лисичанську – “Двіж on Wheels” і “Дружбайк” у Дружківці.

  • “Східний Велофорум” у Краматорську, 21-22 вересня – фінальна дводенна подія  для активістів – учасників проекту “ВелоСхід” та лідерів велосипедних організацій, що входять до Української велосипедної мережі.

Перший день має на меті зібрати разом співорганізаторів “ВелоВихідних” з кожного міста, щоби поділитися власним досвідом проведення подій у своїх містах, обмінятися кращими практиками та здобути конкретні знання з адвокації велосипедної інфраструктури. Другий день “Bike Rally” “відкриє двері” для мешканців Краматорська, аби надихнути ще більше людей обирати велосипед як транспорт для міста.

  • Участь Veloforum-2018 в Івано-Франківську, 5-7 жовтня  – для активістів та представників мерій з міст-учасників проекту.

Veloforum – це міжнародна міжгалузева конференція на перетині транспортної політики, сталого місцевого розвитку та громадянського суспільства для активістів громадського сектору, представників органів місцевої влади та спеціалістів з містопланування і транспортної інфраструктури, студенти

Щороку подія збирає понад 150 учасників з України та країн ЄС. Саме тут лідери зі східного регіону зможуть  надихнутися історіями успіху українських та європейських міст з розвитку велотранспорту, познайомитися з одними із кращих прикладів велоінфраструктури, яка сьогодні існує в наших містах та посилити свої горизонтальні зв’язки з іншими учасниками національної мережі.

  • Стаді-тур до Карпатського регіону та Львова – для активістів та представників мерій з міст-учасників проекту.

Це завершальний етап проекту  “ВелоСхід”. У цій поїздці учасники матимуть змогу познайомитися з кращими практиками міського планування велосипедної і рекреаційної інфраструктури в України. В рамках стаді-туру заплановано візити до Львівської міської ради та ГО “Львівська асоціація велосипедистів”. Досвід Львова є надзвичайно цінним, оскільки це одне з українських міст, де найбільш стрімко розвивається велоінфраструктура, було створену першу у країні позицію велоофіцера та запущено систему муніципального велопрокату. Також на групу стаді-туру чекатиме візит до Центру соціально-ділових ініціатив (Яремче, Івано-Франківська обл.) для вивчення їх досвіду з реалізації проекту “Велокраїна” по створенню рекреаційних веломаршрутів у Карпатах та промоції зеленого туризму.

Проект “ВелоСхід” стартував у середині червні цього року. За цей час команда АВК вже встигла відвідати 10 східних міст – Краматорськ, Слов’янськ, Костянтинівку, Покровськ, Бахмут, Сєвєродонецьк, Старобільськ, Лисичанськ, Добропілля, Дружківку та спланувати спільно з місцевими активістами перші програми для реалізації подій цього літа-осені.

Сьогодні команда продовжує активно співпрацювати з активістами зі східних міст. Наразі триває активна підготовка до першого велофестивалю у Костянтинівці “Круті педалі”, який відбудеться 28 липня.

Також у рамках розвідувальних поїздок народилася ідея  відеопортретів східних міст, на створення яких надихнули місцеві активісти та користувачі велотранспортом. У форматі відеоінтерв’ю ми хочемо розказати про східні міста очима людей, які безпосередньо у контакті з містом через велосипед та, можливо, відкрити міста для самих мешканців і цілої країни у новому фокусі.

Проект “ВелоСхід” також подарував можливість для двох активістам із Донецької області на початку липня взяти участь у Літній школі “Дизайн вулиць для якісного міського середовища” / “Summer School on Street Design for Urban Qualities and Mobility” у Києві, яку проводили АВК спільно з CANactions School for Urban Studies у співпраці з Київською міською державною адміністрацією.

Стипендії на навчання отримали Станіслав Дяченко із Краматорська та  Іван Демченко із Костянтинівки. Школа мала на меті навчити представників нового покоління українських громадських активістів та спеціалістів з транспортного планування та містобудування використовувати у своїй роботі сучасні принципи дизайну вулиць, як місць для вільного пересування, зустрічей людей та арен міського життя. Для стипендіатів зі Сходу  це чудова можливість використати набутий досвід та знання для просування ідей сталої мобільності у своїх містах та більш професійно розвивати велорух.

 

Проект “ВелоСхід” / “Cycling through Donbas and beyond” виконується ГО “Асоціація велосипедистів Києва” в рамках Проекту “Зміцнення громадської довіри” (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Хочете бачити Київ велосипедним? Приєднуйтеся до Асоціації велосипедистів Києва. Що більше нас буде, то швидше ми будемо жити в комфортному місті!

інші цікаві матеріали

Кампанія «Велосипедом до школи» відбулась у громадах 5 областей України. Кампанію провела ГО «Асоціація велосипедистів Києва» за підтримки місцевих рад і програми «U-LEAD з Європою»

Проект “ВелоСхід”, який за підтримки USAID стартував на Сході України у червні цього року, вже добігає кінця. За чотири місяці проектна команда Асоціації велосипедистів Києва

У середу, 26 вересня, у Корюківській об’єднаній територіальній громаді відбулась велошкола і презентація відеороликів про безпеку руху для школярів. Подія є складовою кампанії «Велосипедом до