Цього року, 25 січня, після серцевого нападу раптово помер Діма Александров, один із засновників Асоціації велосипедистів Києва. Спогадами про Дмитра поділились ті, хто разом з ним робив Київ велосипедним.

Віктор Загреба, член Асоціації велосипедистів Києва:

Дмитро був одним із батьків-засновників громадського велосипедного руху в Києві та Україні. Спочатку це була ініціатива «Зеленому місту — зелений транспорт», заснована ще у 2003 або 2004 році. Кілька людей почали піднімати тему велосипедів як транспорту, і Дмитро був ключовою особою в цьому русі. У 2007 році ініціатива перетворилась на Асоціацію велосипедистів Києва, в якої було три співзасновники — Дмитро, Денис і я. Ми досить багато часу проводили разом у ті давні роки, 2005-2008. Катались по вихідних, зустрічались, планували. Тоді були перші акції протесту типу «Велонаїзд», перші офіційні зустрічі з мерією, пропозиції й ескізи перших велодоріжок.

Дмитро завжди був той, хто інвестував найбільше — часу, креативу, інтелектуальних зусиль, наполегливості. Дмитро був і thinker, і doer — не лише придумував щось, а й реалізовував. Перший логотип АВК був його руки, перший сайт, зареєстрував домен та організував хостинг. Діма сам робив транспаранти на акції, тексти петицій, пропозиції веломаршрутів. Він на початковому етапі зробив дуже багато. Навіть логотип «Велодня» був придуманий Дмитром. Останніми роками ми з Дмитром в різних містах, відійшли від щоденних справ АВК, вже не були членами ради.

Фото: Марія Шененко

Більш активно ми працювали і спілкувались навколо проекту EuroVelo у 2013-2014 роках — разом організували розвідувальну експедицію між Шепетівкою і Львовом, і разом її проїхали з ще декількома друзями-активістами. Дмитро був життєлюбний, любив красу, під час велосипедних поїздок полюбляв зупинятись і робити фотографії своїм великим фотоапаратом. Дмитро любив природу, ліс, птахів, знав дуже багато цікавих фактів. Дмитро завжди вмів і хотів допомогти поремонтувати велосипед і дати слушну пораду. Запрошую подивитись фотографії з нашої експедиції 2013 року авторства Дмитра на веб-сайті, який він сам зробив і підтримував. На останній фотографії і сам Діма — втомлений, але задоволений і щасливий в кінці успішної експедиції. Дмитре, друже, я радий, що ти був з нами!

Перша українська експедиція по програмі Євровело. Фото: http://eurovelo.org.ua

Іра Бондаренко, перша директорка Асоціації велосипедистів Києва:

Наша перша зустріч з Дімою сталася біля метро «Либідська», пізно ввечері під пам’ятником чекістам. Діма прийшов із собакою і стосом документів про те, чим займалася Асоціація велосипедистів Києва. Усі листи, відповіді, прес-релізи були розкладені по файлам, пронумеровані, підписані.

Діма найбільше любив порядок. Пізніше, коли АВК почала отримувати значно більше листів, лише Діма міг у всьому тому розібратися.
Нашою першою спільною акцією було встановлення пам’ятника збитому велосипедисту на Лук’янівці, білого велосипеда. Ми фарбували велосипед, встановлювали його на імпровізований постамент з шин, садили квіти. Діма уважно і охайно вимальовував кожну чорну букву на білій табличці.

Сайт АВК, що зробив Діма, прожив мало не найдовше, а наш перший логотип став першим символом “демократичного велосипедизму”: там були і шосер, і мтб-шник, і дівчина в сукні з квітами, і — любов навіки — дідусь у кепці, з велобагажника якого визирав гусь.

Діма не пропустив жодної акції АВК під мерією чи Адміністрацією президента. Він завжди був готовий сходити поговорити з чиновниками, виконати будь-яку роботу для акцій чи з планування.

Спочивай з миром, Дмитре. Твій відхід став прикрою несподіванкою і втратою.

Дмитро Александров серед учасників Велофоруму 2013

Антон Вакуленко, член АВК, власник веломагазину «Помаранчевий ровер»:

З Дмитром Олександровим я познайомився, здається, у 2010 році, на акції «День без авто». Дмитро на той час був одним із найактивніших волонтерів тоді ще дуже малочисленної Асоціації велосипедистів Києва. Разом із ним ми планували та малювали «першу велодоріжку» на Володимирському узвозі, сліди якої і досі можна побачити, і багато інших цікавих акцій та подій.

Дмитро робив дуже багато часто малопомітної, але важливої роботи для АВК — сайт, логотипи та багато іншого.

З 2015 року особисто я взяв Дмитра до себе на роботу у «Помаранчевий ровер» веломеханіком. Дмитро зажди проявляв любов до техники, і веломеханіка була явно сферою його інтересу і тим, де він розкрив свій талант. Він не боявся братися за важку роботу, міг успішно виконати роботи, зробити які могли лічені механіки в країні. Можливо, справа була в допомозі його друга — пса Джима, якого він часто брав на роботу.

За декілька років через його талановиті руки пройшли сотні велосипедів. На роботу він теж любив їздити ровером. Також Дмитро, не маючи власних дітей, дуже любив навчати маленьких райдерів їздити на велосипеді. Разом із ним ми проїхали не одну сотню кілометрів по Україні.

Це була людина прогресивних поглядів і доброго серця. І, безумовно, він би мріяв бачити велосипедний Київ.

Ксеня Семенова, координаторка Асоціації велосипедистів по Києву:
Моє спілкування з Дмитром рідко було легким, ми часто мали кардинально різні думки та позиції по багатьох питаннях, проте наші дискусії завжди допомагали знайти рішення, яке робило організацію сильнішою. І я ніколи не мала сумнівів, що Дмитро, будучи волонтером або членом Ради Асоціації, завжди думав і діяв в інтересах організації. Дякую Дмитру за весь його час та енергію, які він присвятив протягом останніх 10 років Асоціації велосипедистів Києва. Світла пам’ять.

Хочете бачити Київ велосипедним? Приєднуйтеся до Асоціації велосипедистів Києва. Що більше нас буде, то швидше ми будемо жити в комфортному місті!

інші цікаві матеріали

Користувачів велосипеда в Києві поменшало на третину. При цьому вперше за два роки пропорція велосипедистів, що рухаються по дорозі і по тротуару, стала 50/50. Це

Сьогодні, 26 листопада, українські громадські організації та ініціативи, які працюють у сфері безпеки руху, презентували Маніфест за безпечні дороги. 26 організацій-учасниць закликають владу та суспільство

Більше двох тисяч українців та українок із 21 міста пройшли сьогодні вулицями столиці. Учасники Міжнародного маршу за клімат вимагали від президента, уряду та новоствореного Міністерства