Думанецька Валерія
координатор команди допомоги
постраждалим у вело-ДТП

В середині грудня у прокат українських кінотеатрів вийшла американська драма «Прихована краса». Про сенс та переклад назви українською (яка в оригіналі звучить як «Collateral Beauty»), про сюжет та задум режисера фільму Девіда Френкеля розповідати не буду – фільм заслуговує уваги і, як на мене, час ви проведете із задоволенням.

pryhovana-krasa Єдине на що хочу звернути увагу, це акторський склад, який справді купує глядача, у найкращому сенсі слова «купує». Адже зібрали для стрічки кінозірок різних жанрів і в них вийшло створити єдине полотно, відтворити одну історію, в рамках якої є, як мінімум, 4 окремі лінії життя головних героїв: втрачений Уілл Сміт, глибока Кейт Уінслет, енергійний Едвард Нортон, імпульсивна молодість Наталі Портман та мудра Хелен Міррен.

pryhovana-krasa3

Втім головним предметом уваги у фільмі для мене був звичайно ж двоколісний друг Уілла Сміта, який грав свою окрему роль у житті чоловіка. Герой Уілла, за історією, вже протягом двох років живе у жалобі за своєю донькою і не бачить іншого розвитку подій як катати на роботу, де розкладає доміно, повертається додому, медитує в парку та підглядає за групою людей, котрі збираються раз на тиждень розповісти про загиблих дітей. При цьому кожна поява велосипеда на екрані символізувала боротьбу зі стресом та мовчазну підтримку, якої часом потребує будь-хто з нас.

Don't Breathe_oneTXT.eps

Окрім головної теми фільму про життя повне можливостей, насолод та розвитку, мою увагу привертали появи Уілла на велосипеді та специфіка його руху по проїжджій частині Нью Йорка. Як на мене, це взагалі окрема тема, яку обговорювати складно, бо герой постійно порушує ПДР! Але ті ПДР, яких ми звикли притримуватися. Втім ПДР США частково відрізняються!

Цікавим є й те, що для кожного штату ПДР подібні, але для кожного є свої правки з огляду на особливості інфраструктури міста та співвідношення кількості транспортних засобів, зокрема, велосипедів, автомобілів, мотоциклів, скутерів і звісно пішоходів. До прикладу про велосипед є окремі розділи у ПДР США будь-якого штату. Це наштовхнуло погортати трішки ПДР США та поглянути чи є ті порушення правил, які я відмітила у фільмі, порушенням ПДР США?

Для початку знайшла ПДР США штату Іллінойс, де маємо розділ 6 «Ділимо дорогу» та штату Каліфорнія, де правила конкретно для велосипедистів окреслені в пункті «Велосипеди».

zeichen_357-50_-_durchlassige_sackgasse_fur_fusganger_und_radverkehr_stvo_2009-svg

ПДР UA & USA:

  • якщо велосипедиста Уілла, котрий виїхав на другу від тротуару смугу в Україні зупинили б, цілком ймовірно підрізали б або з неуважності взагалі збили, то у США це цілком дозволено. На додачу, якщо велосипедист їде по проїжджій частині, він має право займати всю полосу, навіть незважаючи на те, що його швидкість менша від загального потоку і автомобіль не має змоги його об’їхати (хоча уявити собі таку ситуацію доволі складно, бо ширина смуг проїжджої частини коливається від 3-х до 4,7-и м);
  • переїзд зебри на велосипеді без вагань та докорів сумління, мене, як велосипедиста, зворушив до глибини душі, адже в нас чимало ДТП трапляється саме через порушення ПДР щодо пересікання зебри велосипедистом на велосипеді, хоча він повинен на пішохідних переходах спішуватись. Натомість у США велосипедист може пересікати зебру на велосипеді спокійно та без вагань, адже у самих правилах згадується про повагу автомобіліста до велосипедиста, тому автомобіліст має переміщатися по місту у готовності до зустрічі з велосипедистом (що у реаліях Нью Йорка, судячи з фільму, та кількості припаркованих велосипедів, не рідкість), а тому його швидкість дозволяє вчасно загальмувати та попередити ДТП;
  • з попереднього порівняння витікає наступне, про повагу велосипедиста до пішохода, адже велосипедист у США має право катати по тротуарам, але при цьому він повинен також з повагою ставитися до простору пішоходів, про що написано чорним по білому у правилах.

 

Специфікою ПОВАГИ просякнуте кожне правило дорожнього руху у США і тут неважливо кому воно адресоване. При прочитанні правил відчувається, що написані вони людьми і для людей, які точно знають про що пишуть, адже й самі використовують для пересування автомобіль, велосипед або гуляють пішки.

umqsreg59oq-800x600w

Наприклад, як вам подобається таке правило:

  • Уникайте подавати звукові сигнали. Велосипедисти зазвичай чують наближення машини і гучний звук може налякати велосипедиста, що послужить причиною падіння.

І за логікою наступним правилом є заборона використання навушників велосипедистами, адже, якщо вони рівні на дорозі з автомобілем, то і взаємоповаги буде рівно стільки, скільки вони демонструють водіям.

Цікава та важлива практика для автомобілістів прописана у ПДР щодо відкриття дверцят автомобіля:

  • Відкривайте дверцята автомобіля зі сторони водія, тільки коли це безпечно і не перешкоджає проїзду транспорту. Слідкуйте за рухом велосипедистів та мотоциклістів. Не залишайте дверцята відкритою довше, аніж цього потребує ситуація.

Тож загальне враження від фільму феєричне, поєднання улюблених акторів, тепло сюжету та Уілл Сміт на велосипеді – це попадання в ціль, що знайде за що зачепитися у душі кожного глядача 😉

will-smith-03-12-2016-1-380x560

А вельчик у Уілла простий, зі сталевою рамою, шкіряними гріпсами і високим багажником –  і це правильно, бо маємо акцент на ролі велосипеда в житті людини, котра перебуває у стресовому стані, а велосипед позиціонується як баланс між горем втраченого життя та наявного продовження.

І все це в одному фільмі.

Насолоджуйтесь життям, шукайте можливостей, досягайте бажаного і поважайте себе і світ навколо себе 😉

Посилання на матеріали використані вище:

 

НА ЗАМІТКУ !

ГО АВК проводить набір у команду допомоги постраждалим у вело-ДТП: хто бажає приєднатися – чекаємо, хто має запитання пишіть на пошту doom20fear {a} gmail.com із задоволенням відповід на всі запитання 😉

А також 23 грудня ми проведемо лекцію про “Алгоритм дій при ДТП” і вас запрошуємо !

Для вас натхненно від

координаторки допомоги постраждалим у вело-ДТП

Валерія Думанецька

motohelp

 

інші цікаві матеріали

Киянка і волонтерка U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») Тетяна Жук розповіла про свій досвід користування велосипеда в місті. КРОК 1. Велошкола. Я завжди була впевнена, що

 Учасник велопробігу «Чумацький Шлях» Максим Семак, який подолав разом з іншими 10 000 км Північною Америкою за 100 днів, розповів лайфхаки успішного вибору велосипеда для подорожі.

Уже кілька останніх років неофіційне звання української велостолиці дістається Івано-Франківську. Саме тут протягом трьох днів 5-7 жовтня проходив ювілейний – 10-тий “Veloforum” для лідерів та