Результати осіннього підрахунку 2016 року, який провела Асоціація велосипедистів Києва, засвідчили позитивну динаміку порівняно з даними восени 2015 року: за рік велосипедистів стало більше на 10%.

У 2016 році Асоціація велосипедистів Києва продовжила підрахунок велосипедистів у столиці. Підрахунок дає змогу виявити динаміку зростання кількості велосипедистів у 2016 році, порівняно з 2015 роком. Завдяки підрахунку можна також визначити, куди їздять велосипедисти, чи вдягають вони шоломи, скільки з них рухаються тротуарами, в якому одязі вони їздять та скільки жінок користуються велосипедами.

cyclists_Kyiv

Кількість та динаміка

У 2015 році в осінній будній день за 2 вечірні години ми нарахували 2069 велосипедистів на 19 перехрестях Києва, а 2016 року вже 2241 (не враховуючи перехрестя Бальзака/Драйзера, якого не було в Підрахунку у 2015 році). Підрахунки проводилися за однакових погодних умов (температура повітря у день підрахунку була +20-27 у 2015 році та +20-26 2016 року).

Більше велосипедистів восени АВК нарахувала в будній день (2437), ніж у вихідний (2194). «Це може свідчити про те, що мешканці Києва активно використовують велосипед у будні дні у своїх щоденних справах як транспорт (на 11% більше, ніж у вихідні). Ми вважаємо, що це перемога!», — заявила соціолог Дарина Пирогова, один з координаторів Підрахунку велосипедистів.

Якщо порівняти дані осіннього підрахунку 2016 року із весняно-літнім, то кількість велосипедистів зросла також на 10%. У травні-червні 2016 року у будній день за 2 вечірні години ми нарахували 2224 велосипедистів на 20 перехрестях Києва, а у вересні – 2437.

Результати підрахунку велосипедистів у вересні 2016 року (Київ)

Гендерний розподіл

Восени в будній день на точках підрахунку було помічено 12% жінок та 88% чоловіків,  у вихідний день жінок стало значно більше – 20% серед усіх користувачів велосипеду. Порівняно з весняним підрахунком 2016 року у вихідний день жінок стало трохи більше (18% навесні та 20% восени), а в будній день частка навпаки дещо зменшилася – 14% було навесні і 12% стало восени. У вересні найбільше жінок було помічено на Московському та Пішохідному мостах.

Рух по тротуарах

Підрахунок дав змогу виявити, що у вересні 2016 року 46% велосипедистів рухалися по дорозі, а 54% – по тротуару у будній день. У вихідний день пропорція значно змінюється: 35% їдуть по дорозі та 65% по тротуару.

Загалом, у 2016 році зросла частка велосипедистів, які рухаються по тротуару на вихідних. Це може бути пов’язано як і з тим, що не всі велосипедисти почувають себе у безпеці на дорозі. Крім того, у вихідні дні на тротуарах менше пішоходів і їхати по ньому зручно, тому у велосипедиста є можливість безпечно дістатися з точки А в точку Б.

Як і 2015 року, найінтенсивніший рух по тротуару зафіксовано на Московському мосту, Набережному шосе, мосту Патона та по вул. Бальзака.

cyclists_Kyiv

Шоломи та одяг

Восени 2016 у шоломах їздили лише 23% велосипедистів у вихідні дні та у будні дні. Найбільшу кількість велосипедистів у шоломах зафіксовано на Московському та Пішохідному мостах та на Володимирському узвозі. Порівняно з 2015 роком частка велосипедистів у шоломах в середньому не змінилася (22% велосипедистів тоді вдягали шолом у вихідний і 25% у будній день).

Більшість київських велосипедистів їздять на гірських велосипедах (МТБ), але значно частіше ми спостерігали восени шосейні та міські велосипеди. За спостереженнями волонтерів, лише близько 15-20% велосипедистів були вдягнені у спеціальний одяг, решта мали спортивний стиль чи кежуал.

cyclists_Kyiv

Фото: Максим Дорош

Найпопулярніші напрямки

У будній та вихідний дні підрахунку найпопулярнішими точками були Московський міст, Пішохідний міст, Європейська площа та перетин вулиць Драйзера і Сабурова із  вулицею Бальзака. Найменше велосипедистів проїжджало на перетинах вулиць Малевича та Коновальця, Саксаганського та Льва Толстого, а також на площі Слави.

Де відбувався підрахунок

Восени 2016 року підрахунок проводився на 20 перехрестях. У 2014 році їх було 19, у 2015 додалося іще одне – перехрестя вул. Бальзака та вул. Драйзера, оскільки завершилися будівельні роботи на веломаршруті Троєщина-Центр і АВК прийняла рішення додати цю точку до карти підрахунку, щоб мати можливість моніторити динаміку  кількості велосипедистів у місці, де є відповідна велоінфраструктура. Восени 2016 року було прийнято рішення забрати 2 найменш інтенсивні перехрестя та замінити їх новими – перехрестям вулиць Сабурова та Драйзера, де плануються будівельні роботи із другої черги робіт на вело маршруті Троєщина-Центр, а також перехрестям вулиць Маршала Тимошенка та проспекту Героїв Сталінграду на Оболоні, де відповідно до розробленої АВК веломережі Києва проходить один із пріоритетних маршрутів.

cyclists_Kyiv_counting

Щодо інших точок, то для підрахунку традиційно обиралися точки в’їзду в центр міста з усіх основних магістралей, аби охопити якомога більшу кількість велосипедистів у час, коли вони їдуть на роботу або навпаки. Також є кілька точок підрахунку біля в’їздів у парки (наприклад, Голосіївський, парк Дружби народів тощо).

Коли відбувався підрахунок

У 2016 році було проведено два підрахунки велосипедистів: навесні (у травні/червні) та восени (у вересні), у будній день та у вихідний. Час для підрахунків обирався найбільш піковий: з 12 до 14 у вихідний день (суботу) та з 17 до 19 у будній (середа) як навесні-влітку, так і восени.

cyclists_Kyiv_counting

Умови підрахунку: вересень 2016 року

Дні для підрахунку обиралися з гарною погодою. Загалом погода в будній та вихідний дні підрахунку була приблизно однаковою: сонячно, безхмарно, без опадів, температура коливалась від +20 до +26 °С.

Нагадаємо, за 2015 рік кількість велосипедистів у Києві зросла в будні на 10%, у вихідні — на 33%.

Як відомо, у вересні 2016 року КМДА замовила розробку важливого стратегічного для міста документу — «Концепції розвитку велоінфраструктури в м. Києві». Перше публічне обговорення матеріалів Концепції під час її розробки для врахування думки спільноти відбудеться сьогодні, 7 жовтня, у Департаменті містобудування та архітектури (вул. Хрещатик, 32, м. Київ).

Асоціація велосипедистів Києва запустила онлайн-дослідження для створення велоконцепції Києва, в якому запрошують взяти участь усіх, хто користується велосипедом у Києві.

Хочете бачити Київ велосипедним? Приєднуйтеся до Асоціації велосипедистів Києва. Що більше нас буде, то швидше ми будемо жити в комфортному місті!

інші цікаві матеріали

Користувачів велосипеда у Києві знову побільшало: у будні рівно на 40%, а у вихідні – на 46% за рік. Це засвідчили результати останнього підрахунку велосипедистів

Громадська організація «Асоціація велосипедистів Києва» створила 10 промоційних відеороликів про безпеку руху і культуру їзди на велосипеді. Відео ілюструють важливі правила дорожнього руху для велосипедистів,

Сьогодні на пленарному засіданні депутати Київської міської ради підтримали проект рішення про підвищення дозвільної швидкості руху транспортних засобів до 80 км/ год на 17 вулицях,