Громадські активісти у східних містах України просувають безпечну мобільність у своїх містах, намагаючись створювати комфортні публічні простори. Асоціація велосипедистів Києва допомагає їм у рамках проекту USAID “Популяризація сталого та безпечного транспорту”.

Проект «Популяризація безпечного та сталого транспорту у Східній та Центральній Україні» стартував у січні 2016 року як серія навчальних воркшопів і продовжився влітку запуском адвокаційних кампаній. Учасниками проекту є представники багатьох громадських організацій з Дніпра, Кривого Рогу, Павлограду (Дніпропетровська область), Запоріжжя, Харкова та Добропілля (Донецька область).

mista_dlya_lyudei

“Місто має бути зручним для кожного. Ми повинні полишити далеко в минулому дикунські порядки, коли в місті тобі зручно, тільки якщо ти молодий і здоровий — та й то не завжди. Незалежно від того, як ми пересуваємося, як виглядаємо, чи добре бачимо й чуємо — ми повинні почуватися в місті безпечно й комфортно. Кожен із нас має право на проїзд у громадському транспорті. Кожен із нас має право безпечно ходити пішки. Кожен має право на безпеку на всіх дорогах — як пішохід, велосипедист чи автомобіліст” — так починається меморандум громадських організацій, які влітку 2016 року об’єдналися в громадську коаліцію «Міста для людей». Налагодити конструктивну взаємодію з міським керівництвом вже вдалося членам об’єднання в Дніпрі, Запоріжжі, Києві, Павлограді та Добропіллі.

Мета об’єднання «Міста для людей» – безбар’єрність міського простору та подолання дискримінації в транспорті і на вулицях. У фокусі уваги громадських активістів:

  • заниження бордюрів — кампанія “Переходь вільно”: Кривий Ріг, ГО “Захід”, “Велокривбас”,
    доступ у транспорт людей на візках, з дитячими колясками та велосипедами – кампанія “Транспорт для всіх”: Кривий Ріг, ГО Ukrainian Bike Family;
  • облаштована для людей з особливими фізичними потребами площа біля вокзалу – “Доступна вокзальна площа”: Дніпро, ініціативна група DniproSmartCity;
  • доступність метро та іншого громадського транспорту для незрячих — “Метро на дотик”: Харків, ГО “Право вибору”
  • створення пішохідної зони в історичному центрі – “Свободу пішоходу”: ГО “Спілка захисту пішоходів” (Товариство учасників руху)
  • зручний маршрут електротранспорту – “Тролейбус на Сумську” (Харків, ГО “Міські реформи”)  і “Я люблю трамвай” (Запоріжжя, “Мережа ініціативної молоді”);
  • розвиток велоінфраструктури – “Велодоріжка проспектом Науки” (Харків, Харківський велосипедний союз), “Велоперемога” (Запоріжжя, Урбан-рух “Запоріжжя велосипедне) та постійні кампанії Асоціації велосипедистів Києва;
  • зручні та безпечні зупинки міського транспорту – “Зупинки для людей”: Запоріжжя, ГО “Свідоме місто”;
  • зниження смертності на дорогах міста внаслідок ДТП – “Нам потрібно 5 км тиші” (Добропілля, ГО “Добро”) та “Нульова смертність на Дніпровській” (Павлоград, Велосипедна Асоціація Павлограда).
Kharkiv_svobodu_pishohodu

Як просунулися громадські кампанії в різних містах на сході України протягом вересня 2016 року, читайте в цьому дайджесті.

1) Переходь вільно (Кривий Ріг)

“Рано чи пізно високі бордюри та відсутніть пандусів починають бути проблемою для кожного із нас, створюючи дискомфорт під час руху містом. Майже повна відсутність понижених бордюрів на пішохідних переходах Кривого Рогу, враховуючи кількість населення міста (650 тис. осіб), становить реальну проблему вільного пересування мешканців. Метою адвокаційної кампанії є домогтися заниження бордюрних каменів на пішоходних переходах пілотного відрізку “95й квартал-Автовокзал” та облаштування їх пандусами відповідно до чинного законодавства та ДБН”, — так пояснюють мету своєї діяльності активісти ГО “Захід”.

13921123_621247988044734_6202091351600465236_n

Переходь вільно (Кривий Ріг) – “Бордюри в нуль”

Активісти ГО “Захід” і “ВелоКривбас” спонукають до вирішення проблеми завищених бордюрів, проводячи інфокампанію і, зокрема, засипаючи запитами міську владу. Нещодавно активісти отримали лист райвиконкому та відповідь на нього Управління благоустрою та житлової політики, у яких “чітко простежується відмова у реконструкції переходів на зупинці Автовокзал”. Але учасники кампанії “Переходь вільно” продовжують вимагати саме реконструкції.

ЗМІ: Перший міський канал у Кривому Розі: Сью Кнауп і Віктор Загреба – експерти проекту «Міста для людей»

2) Транспорт для всіх (Кривий Ріг)

Активісти кампанії “Транспорт для всіх” прагнуть зробити транспорт у Кривому Розі доступним для всіх. Вони зняли відеоролики про те, як живуть й пересуваються люди з інвалідністю в місті.

“Всього чотири відео, по 1 хвилині. Багато часу у вас не забере. Після його перегляду кожен має зрозуміти, чому кампанія #ТранспортДляВсіх вимагає виокремлення в електротранспорті спеціально обладнаних зон та пандусів!”, — пояснили активісти мету відеороликів.

kryvy_rig_transport_dlya_vsih

Частина 1
Частина 2
Частина 3
Частина 4

Наприкінці вересня активісти кампанії запустили флешмоб з селфі, щоб привернути увагу до того, що Кривий Ріг — це чи не єдине місто, де забороняється перевозити велосипед в електротранспорті. “Щоб рушити справу з мертвої точки, нам необхідна ваша допомога. Давайте разом всією Україною покажемо, що велосипед у транспорті — це нормально. Долучайтеся до флешмобу!”, — закликають криворізькі активісти.

3) Реконструкція Вокзальної площі (Дніпро)

ГО DniproSmartCity в рамках Європейського тижня мобільності та адвокаційної кампанії “Реконструкція Вокзальної площі” провели акцію з метою вивчення громадської думки щодо запланованої містом майбутньої реконструкції Вокзальної площі. На інформаційних стендах активісти представили містянам не фінальний проект, а лише розроблені раніше пропозиції від DniproSmartCity, а також принципи облаштування і приклади доброї інфраструктури з Європи.
Аналогічна акція пройшла на початку жовтня на Європейській площі в Дніпрі.

dniprolabcity

4) Нульова смертність на Дніпровській (Павлоград)

За ініціативою активістів при міськраді створено робочу групу з безпеки дорожнього руху. Завдання групи — втілити концепцію “Нульової смертності”, тобто домогтися максимального зменшення смертей на дорогах міста.

ГО “Велосипедна Асоціація Павлограда” провела кілька заходів під час Європейського тижня мобільності, зокрема акції “Велосипедом на работу” і “Велосипедом з роботи”, а також Велопарад з відомою особою.

5) ГО “Міські реформи” – Тролейбус на Сумську (Харків)

ГО “Міські реформи” проводить інфокампанію за створення нового тролейбусного маршруту, що забезпечуватиме комфортне пересування центром Харкова, яке стало неможливим після демонтажу трамвайної лінії. Активісти вимагають також облаштувати зупинки на маршруті на відстані не більш як 400 метрів одна від одної.

Активісти збирають підписи у петиції на сайті міської ради, у Facebook створено окрему подію петиції.

7, 8 та 9 жовтня активісти громадської організації «Міські реформи» проведуть на вулицях Харкова акцію «Тролейбус на Сумську!». Акція передбачає демонстрацію дослідження та обґрунтування необхідності введення нового тролейбусного маршруту, а також проектні рішення, розроблені та запропоновані проектною групою ГО «Міських реформ». У рамках акції передбачено розіграш футболок та сумок з фірмовими логотипами інформаційної кампанії.

14520519_1807457616139657_5168967274285917553_n

ЗМІ про інфокампанію

Сюжет про кампанію на ТБ Об’єктив

Олена Чернишова, ГО “Міські реформи” в програмі “Насправді” на телеканалі Об’єктив

6) ГО “Право вибору” – Метро на дотик (Харків)

У Харківському метрополітені впровадили новий сервіс для незрячих пасажирів: людей з тяжкими вадами зору супроводжуватимуть на станцію, у вагон, навіть проведуть підземним переходом на сусідню лінію. З ідеєю супроводу до міської влади та керівництва метрополітену звернулися незрячі активісти, які розпочали кампанію “Метро на дотик”, бо вважають підземний громадський транспорт небезпечним для життя.

16 вересня активісти провели акцію “У метро з закритими очима” в Харкові.

16 вересня активісти провели акцію “У метро з закритими очима“: учасники експерименту спустились у харківське метро з пов’язками на очах.

14344118_651982428304677_9201749854513830212_n

ЗМІ про акцію:

Про акцію “Метро на дотик” 16 вересня написав “Медіапорт“.

“Радіо Свобода” – Незрячі відстоюють безпечне метро у Харкові

Проект презентували харків’янам на фестивалі міських проектів “Кульбаба” у рамках Європейського тижня мобільності.

7) ГО “Харківський велосипедний союз” – Велодоріжка Проспектом Науки (Харків)

У колишній столиці України велодоріжок майже немає, тому активісти вимагають прокласти велодоріжку на пр. Науки. Першочерговість такого рішення продиктовано, на їхню думку, зокрема тим, що проспектом Науки щодня проїжджає до 177 велосипедистів на годину, і веломаршрут з’єднає студентські містечка з навчальними закладами. На сайті Харківської ради збираються підписи за цю велодоріжку під відповідною петицією.

На Велодні в Харкові було видно прапори “Велодоріжка Проспектом Науки”.

Активісти випустили календар “Велодоріжка Проспектом Науки”, зробили презентацію проекту для харківського велоактиву та проїхалися під час Велодня в Харкові з прапорами “Велодоріжка Проспектом Науки”. 20 вересня ініціативна группа “Нам потрібна велодоріжка” презентувала проект городянам.

14292285_1678458689147085_2301664175274730725_n

ЗМІ про інфокампанію:

Сюжет на телеканалі “Вісті

Информбюро Новости

8) ГО “Товариство учасників руху” – Пішохідна вулиця в Харкові (Харків)

Бізнес-проект громадської організації “Товариство учасників руху” зі створення в центральній частині Харкова пішохідної туристичної зони отримав третє місце на конкурсі інноваційно-інвестиційних проектів “Харків-стратегія успіху” в номінації “Кращий інвестиційний проект у сфері розвитку туризму у Харкові”.

“Якщо коротко, то суть проекту полягає в тому, щоб створити в історичному центрі Харкова (вул. Квітки Основ’яненка, вул. Університетська, Університетська гірка, Покровський сквер та пішохідна частина майдану Конституції) пішохідну туристичну зону з умовною назвою “Старе місто”, вільну від транспорту та парковок. Створення такої зони може стати серйозним стимулом для розвитку в Харкові туристичної галузі та перетворення центру міста на одне з наулюбленіших місць зустрічей, відпочинку та спілкування харків’ян. Ми це обгрунтували і довели”, — пояснює голова “Товариства учасників руху” Віктор Козоріз.

17 вересня пройшла акція з символічним відкриттям пішохідної туристичної зони під назвою “Старе місто” на вулиці Квітки Основ’яненка.

14364830_676740679155194_5522444446953175419_n

Як і обіцяли організатори акції, у відкритті пішохідної зони взяв участь сам Григорій Федорович Квітка-Основ’яненко, роль якого зіграв актор одного з харківських театрів.

30 вересня у Харкові відзначили Всесвітній День ходьби пішою прогулянкою завдовжки близько 3 км. Приєдналися до цієї акції й члени Громадської спілки захисту пішоходів «За безпеку пішоходів!».

Всесвітній День ходьби у Харкові відзначили 30 вересня пішою прогулянкою близько 3 км.

У рамках проекту “600 метрів живої історії” разом з Харківським історичним музеєм імені Сумцова активісти проводили пішохідну екскурсію найстарішою вулицею Харкова – Університетською.

ЗМІ про проект:
Харківські громадські активісти пропонують зробити кілька вулиць у середмісті пішохідною зоною (фото)

Информбюро про акцію у Всесвітній День ходьби

9) ГО “Урбан-рух Запоріжжя велосипедне” – проект Велоперемога (Запоріжжя)

9 вересня в Запоріжжі відбулась акція “Велосипедом на роботу”, під час якої активісти також привертали увагу до потреби будівництва велоінфраструктури в місті.

24 вересня пройшов велопробіг під назвою «ВЕЛОПРОТЕСТ», метою заходу було привернути увагу суспільства і міської влади до проблем бездоріжжя, поганої дорожньої розмітки та відсутності велодоріжок в Запоріжі.

10) ГО “Свідоме місто” Запоріжжя – Зупинки для людей (Запоріжжя)

Активісти “Свідомого міста” долучилися до розробки концептуальних умов для проекту зупинок і створюють онлайн-карту зупинок громадського транспорту.

11) ГО “Мережа ініціативної молоді” – Я люблю трамвай (Запоріжжя)

У липні в Запоріжжі водночас стартували три кампанії за покращення міської інфраструктури. Громадські активісти закликають запоріжців долучитися до формування онлайн-карти зупинок, підтримати проект велосмуги проспектом Перемоги та надсилати свої пропозиції щодо покращення міського електротранспорту.

12) ГО “Добропільський центр молоді “Добро” – проект “Дорога” – Добропілля Донецької області

Після закриття через військові дії траси H-20 шлях з півночі Донецької області до Маріуполя пролягає крізь Добропілля. Через поганий стан об’їзної дороги на вулиці Східній вантажівки прямують до центру Добропілля, руйнуючи покриття дороги, створюючи затори та аварійні ситуації, погіршуючи екологічний стан міста. На капітальний ремонт об’їздної дороги мешканці міста чекають уже 18 років, а зі зростанням трафіку військової техніки проблема ще більше загострилась.

80f6fc26be88571e3b6df0ed42d9ff88

Так виглядає об’їзна дорога в Добропіллі. Тому автотранспорт і важка техніка їдуть через центр міста.

Активісти ГО “Східний вітер” та Добропільського центру молоді “ДОБРО” наразі реалізовують кампанію на підтримку ремонту шляху. Вони наголошують, що відновлення об’їзної дороги важливе не тільки з точки зору логістики — це і соціально важливий проект.

ГО перемогло в конкурсі Української бібліотечної асоціації на картування міст.

У Добропіллі міськрада не просто схвалює прагнення активістів відновити об’їзну дорогу, а й готові профінансувати з міського бюджету проект її реконструкції.

14184549_10208699187211505_6098509840913894050_n

Віктор Загреба, один із координаторів об’єднання “Міста для людей”

“Найскладніша поки що ситуація в Кривому Розі та Харкові, де досі панують старі, вертикальні підходи до роботи з боку мерій, і громадськість в ці процеси не включена. А от, скажімо, у Дніпрі член ініціативної групи DniproSmartCity Юрій Лозовенко став радником мера з питань інфраструктури (на громадських засадах) — там уже міське керівництво привчається радитися з громадськістю, залучати сторонніх експертів. Півроку тому команда DniproSmartCity тільки думала, як запобігти хаотичній реконструкції, зараз вона реально впливає на процес. Приємна ситуація в Запоріжжі, де до активістів прислухаються і так званий “молодіжний мер”, і КП «Центр управління інформаційними технологіями». Активісти “Свідомого міста” долучилися до розробки концептуальних умов для проекту зупинок. У Добропіллі міськрада і мерія не просто схвалюють прагнення активістів відновити об’їзну дорогу, а й готові профінансувати з міського бюджету проект її реконструкції. Аналогічна ситуація в Павлограді, де за ініціативою активістів при міськраді створена робоча група з безпеки дорожнього руху. Завдання групи – втілити концепцію “Нульової смертності”, тобто домогтися максимального зменшення загибелей на дорогах міста”, — розповів Віктор Загреба, один із координаторів об’єднання “Міста для людей”.

“Ми будемо раді, якщо до нашої роботи долучаться не лише різні організації активістів, а й різного рівня міські й державні транспортні й інфраструктурні комітети або такі структури як Інститут міста, — каже Анастасія Макаренко, виконавчий директор Асоціації велосипедистів Києва (АВК). — Власне, нормально розбудовувати міста в сучасному світі тільки так, мабуть, і можна: в тісній співпраці державних і комунальних структур із громадськими організаціями. Адже громадські експерти часто мають ширше бачення можливих шляхів розвитку міста, а громадські активісти — час і бажання на те, щоб змінювати свої міста своїми руками”.

Органіційну та інформаційну підтримку об’єднанню надають Асоціація велосипедистів Києва і PR-аґенція Bagels & Letters.

Більше про мету та історію проекту читайте тут.

Хочете бачити Київ велосипедним? Приєднуйтеся до Асоціації велосипедистів Києва. Що більше нас буде, то швидше ми будемо жити в комфортному місті!

інші цікаві матеріали

Ми розкажемо про 5 проектів Громадського бюджету, які можуть зробити пересування в місті зручнішим і безпечнішим для людей. Їх подали члени, друзі та волонтери U-Cycle (ГО

Проект “ВелоСхід”, який за підтримки USAID стартував на Сході України у червні цього року, вже добігає кінця. За чотири місяці проектна команда Асоціації велосипедистів Києва

Міністерство інфраструктури України чекає на пропозиції та коментарі про затвердження плану заходів на 2019-2021 роки з реалізації Національної транспортної стратегії до 2030 року. З проектом