Ви  вже знаєте, що катання на велосипеді покращує ваше фізичне здоров′я. А чи знаєте ви, що воно також має глибокий вплив на ваш мозок? Ми поспілкувалися з експертами, щоб з′ясувати, як саме це відбувається.

 

women-cycling-richard-masoner

Їзда на велосипеді лікує депресію

«Очевидно, що фізичне навантаження корисне для психічного здоров′я, і найсильніші докази, які ми маємо – це в лікуванні депресії», – пояснює Брендон Альдерман, доктор філософії, доцент психофізіології фізкультури в Університеті Рутгерса. Нещодавнє дослідження в Університеті Берна припускає, що фізична активність призводить майже до тих же нейрофізичних змін, що й  антидепресанти.

А в минулому році огляд, опублікований в Американському Журналі Превентивної Медицини, розглянув 25 досліджень, всі з яких показали, що фізичне навантаження відіграє роль в побудові хорошого психічного здоров′я та попереджує розвиток депресивних настроїв у майбутньому.

Їзда на велосипеді заспокоює розум

«За останні два роки ми провели масштабне дослідження, спостерігаючи за аеробними вправами та медитацією», – говорить Альдерман. Досліджувані суб′єкти робили комбінацію медитації та фізичної вправи у вигляді обертів на стаціонарному велотренажері з подальшою короткою сесією  медитації. Після цього Альдерман та його команда проводили аналіз впливу на їх психічне самопочуття.

Результати були саме  такі, яких він очікував:  досліджувані суб′єкти змінювались з клінічного на неклінічний рівень депресії. «Це велично, – каже Альдерман, – і це сталося всього за вісім тижнів».

Їзда на велосипеді підвищує потужність мозку

Подумайте про типову покатушку і про все, що відбувається у вас в голові, свідомо чи несвідомо: як подолати той кут із гравію, проїхати ту кролячу нору чи розробити шлях додому по незнайомих дорогах. Це як складати судоку, але на дуже високій швидкості – що добре, щоб тримати свій мозок здоровим. «Коли ти на дорожньому велосипеді, ти більше будеш схильний випробовувати нові шляхи, щоб побачити щось нове. А коли ти займаєшся гірським велоспортом, то маєш бути пильним – і це справді чудово», – каже Альдерман.

То як це робить вас розумнішими? Просто. Використовуючи свій мозок в різноманітних ситуаціях під час їзди, пояснює Альдерман, – «відбувається зростання когнітивного контролю та стимуляції частин (мозку), що регулюють виконавчі функції, прийняття рішень і т.п.»

Це не нова ідея: робота Чарлза Хілмана в Університеті штату Іллінойс у 2007 році показала, що фізичні вправи підвищують рівень розумових здібностей і допомагають запобігти хворобі Альцгеймера у  літніх людей; а паралельне дослідження Університеті Джорджії, проведене Філ Томпоровськи, показало, що діти навіть більше піддаються позитивному впливу – і що фізичні вправи можуть допомогти контролювати такі хвороби як дефіцит уваги (СДУГ).

Їзда на велосипеді робить вас сексуальнішими

Дослідження, опубліковане в Архівах Сексуальної Поведінки виявило, що коли люди робили регулярні, помірні фізичні навантаження, вони мали більшу кількість та кращу якість сексу ніж ті люди, які не займаються фізичними навантаженнями.

Потім у 2004 році  дослідження в Університеті штату Арканзас виявили, що чоловіки та жінки із самовизначеним вищим рівнем фізичної підготовки вірять, що вони мали сексуальну привабливість вище середнього рівня.

Зовсім нещодавно, в 2012 році, дослідження Університету штату Техас повідомили, що фізичні вправи – в нашому випадку це 20 хвилин їзди на велосипеді – підвищують генітальне збудження у жінок, навіть якщо сенсорні нерви були придушені антидепресантами.

Їзда на велосипеді робить вас привітнішими

Чи то заняття на велотренажері, чи реальна поїздка з друзями, їзда на велосипеді може тримати ваше соціальне життя активним. Недавнє дослідження в Університеті Торонто показало, що у команд, які займаються груповим спортом краще загальне психічне здоров’я і менше стресу. «Ми підозрюємо, це може бути пов’язано із організацією спорту в школі для підлітків  з можливістю зблизитися з іншими студентами, відчувати зв′язок зі школою, спілкуватися з однолітками і тренерами, таким чином, таким чином, забезпечується соціальне і активне середовище», – пояснює головний автор Кетрін М. Сабінстон, доктор філософії. Дуже схоже на переваги приєднання до велосипедного клубу, чи не так?

«Одне з ключових аспектів для здоров′я мозку — це соціальне життя людини», – говорить Альдерман. «Ви повинні спілкуватися з іншими людьми. Я думаю, коли люди в депресії, вони нікуди не виходять, вони нічого не роблять. Це впливає на їх впевненість і самоповагу. Якщо ви займаєтеся спортом, ви виходите і у вас є можливість взаємодіяти з іншими людьми, особливо якщо фізичні вправи виконуються на вулиці».

Їзда на велосипеді — це шлях до кращого «Себе»

Готові зробити деякі довготривалі зміни? Почніть з малого. Зробіть собі виклик — спробуйте їздити на велосипеді щодня, що б не сталося. І незабаром ви себе не пізнаєте!

 

Джерело: www.bicycling.com

Переклад на українську: Олександра Дрига

Асоціація велосипедистів Києва є неприбутковою організацією та значною мірою існує за рахунок пожертв і підтримки членів Асоціації. Якщо Ви бажаєте допомогти нашій діяльності, зробіть благодійний внесок.

інші цікаві матеріали

Від світлофорів «зеленої хвилі», величних велосипедних мостів до цифрових лічильників та опор для велосипедистів на перехрестях — у столиці Данії є безліч ідей для вдосконалення

Кампанія «Велосипедом на роботу», «Шопінг на велосипеді», Критична маса, брендинг велопрокату та велосипедні тури – про основні засоби популяризації велотранспорту в Празі та Чехії загалом розповів

Як Львів дослідив свої транспортні помилки, вивчив світовий досвід та втілює його на своїх вулицях. Подаємо запис лекції Дем’яна Данилюка з Львівської міської ради, що працює