Загальнонаціональний форум безпеки дорожнього руху підготував проект закону “Про дорожній рух та його безпеку”. Законопроектом передбачаються певні серйозні зміни правил та умов дорожнього руху, у тому числі велосипедистів.

16 жовтня народний депутат та голова підкомітету з питань безпеки автодорожнього руху Комітету Верховної Ради з питань транспорту Ігор Діденко ініціював обговорення концепції проекту закону. Метою зустрічі було почути громадську та експертну думку щодо запропонованих тез законопроекту. Проект поки офіційно не подавався на розгляд народних депутатів і проходить активне обговорення профільними сторонами. У зустрічі брали участь представники профільних міністерств, ДАІ, розробники проекту закону, а також ряд громадських організацій, що працюють у сфері транспорту та дорожнього руху, зокрема і Асоціація велосипедистів Києва.

На зустрічі було озвучено доволі багато критичних зауважень до тексту законопроекту, як зі сторони Міністерства інфраструктури, так і з боку представника ДАІ, які займаються погодженням схем організації дорожнього руху у Києві. Асоціація також коротко озвучила свій попередній аналіз запропонованих норм.

Позитивні для велотранспорту зміни:

 1. Чіткі визначення велосипедної доріжки, велосмуги та суміщеного руху вело- та пішо.
 2. Прибрали колізію про місця руху дітей віком від 7 до 14 років (зараз до 7 років – рух тротуарами, з 14 років – рух по дорогах)
 3. Дозволено рухатись смугами громадського транспорту у попутному напрямку
 4. Чітко регламентовані випадки коли велосипедистам дозволено використовувати другу та третю смуги на дорозі
 5. Дозвіл їхати по двоє на дорогах де 2 та більше смуг в кожному напрямку
 6. Даються інструкції для пішохода та велосипедиста як діяти при ДТП
 7. Введення термінів “велосипедний світлофор” та “вело-пішохідний світлофор” (п. 10.10 ст. 51)

Пропозиції, які несуть ризики для велосипедистів та розвитку велотранспорту:

 1. П.2 ст. 47 забороняє рух велосипедистів заміськими дорогами без шолому. – усе населення сіл та містечок, які користуються велосипедом, автоматично не мають права рухатись по дорогах, та стають порушниками правил
 2. П.2.5 ст. 47, п.2-3 ст. 59, п.6 ст.59-2 дуже складні та зарегульовані правила приорітетності проїзду перехресть за участі велосипедистів. Коментар АВК: Усі перетини велодоріжкою проїзної частини позначаються однаковою розміткою 1.15. Створення різних правил для однакових перетинів буде плутати велосипедистів (під’їжджаючи до кожного перехрестя, велосипедист має переконатись чи в межах перехрестя він/вона перетинає чи ні). Пропозиція: Велосипедист має приорітет у русі при перетині велосипедною доріжкою проїзної частини в усіх випадках, якщо інше не позначено дорожніми знаками.
 3. П.3.7 ст. 47 В умовах поки низької якості інженерних рішень велоінфраструктури, нові велодоріжки можуть бути незручними, а інколи небезпечними для руху велосипедистів. Пропозиція: видалити п. 3.7 і внести зміни у п.4 ст. 47 підпункт “у межах населених пунктів велосипедисти мають право обирати рух по велосипедній доріжці або проїзною частиною навіть за наявності велосипедної доріжки”. (Таке правило точно діє у Швеції)
 4. П.5 ст. 47 обмежує варіанти виконання лівого повороту – повертати “по-автомобільному” дозволено лише якщо на дорозі не більше однієї смуги в кожному напрямку і за відсутності колії. Варіант повороту в два прийоми не прописаний. Пропозиція: додати також і варіант повороту в два прийоми
 5. Пункт 6. Ст.47 дозволяє рух на інвалідних візках як виключення дискримінуючи людей на інвалідних візках на інших ділянках.
 6. П.8 ст.47 – зобов’язання мати світлоповертальні елементи одягу – це перекладання відповідальності на вразливих учасників руху, а не облаштування освітлення та контроль швидкості автомобілів. До того ж, велосипед вже обов’язково має бути обладнаний світлоповертальними елементами. Пропозиція: видалити частину “а велосипедисту використовувати одяг зі світлоповертальними елементами.”
 7. Ст. 56 Залишається максимально дозволена швидкість у місті 60 км/год
 8. Вичерпний та дуже обмежений перелік умов коли органи місцевого самоврядування можуть зменшувати дозволену швидкість руху. Це ускладнює розвиток зон з низькою швидкістю руху, зокрема, центральних частин міст з високою концентрацією пішоходів, нерегульованих пішоходних переходів та підвищення безпеки вразливих учасників дорожнього руху шляхом зниження максимально дозволеної швидкості.

На зустрічі було прийнято рішення, що усі учасники мають можливість надати свої пропозиції та зауваження до кінця наступного тижня, 30 жовтня. Асоціація ініціює колективний аналіз норм законопроекту з велосипедистами та велосипедними активістами з Києва та інших міст України. Про формат роботи та підготовки спільних пропозицій від велоспільноти буде повідомлено додатково.

Хочете бачити Київ велосипедним? Приєднуйтеся до Асоціації велосипедистів Києва. Що більше нас буде, то швидше ми будемо жити в комфортному місті!

 • Sergey Baydachny

  Пункт 6. Ст.47
  Унеможливлює рух Набережною від поштової площі до Корчуватого. Бо влітку тут обмеження 80км/г

  • User

   6. Як виключення, рух по тротуарах і пішохідних доріжках на велосипедах та інвалідних колясках
   дозволяється дітям, підліткам та особам з обмеженими фізичними можливостями, а у випадку відсутності велосипедних доріжок, велосипедних смуг чи узбіч (або неможливості рухатись по них) та заборони руху на велосипедах по проїзній частині дороги – будь-яким особам, якщо це не створить перешкод або небезпеки пішоходам.

 • Joe

  Цей закон не зменшить, а збільшить аварійність на дорогах оскільки передбачає що для того щоб отримати посвідчення водія навчатися в автошколі буде не обов’язково. Також, кожен українець буде вимушений готуватись до іспиту через сайт Державного реєстру, але гроші за тренування на білетах будуть йти в одну приватну кишеню (саме так роблять у МВС у питанні реєстрації учнів автошкіл). Саме тому у законі намагаються заборонити публікацію білетів у інших джерелах, узаконити договори на розробку екзаменаційних питань через приватні структури і налагодити з ними “партнерство”. В авторах, як і зараз, будуть значитися міліцейські (поліцейські) генерали, які будуть отримувати узаконену мзду під виглядом авторської винагороди (пригадайте Януковича і його гонорар за “написання” книги).

інші цікаві матеріали

Сьогодні, 26 листопада, українські громадські організації та ініціативи, які працюють у сфері безпеки руху, презентували Маніфест за безпечні дороги. 26 організацій-учасниць закликають владу та суспільство

U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») і «Українська асоціація аудиторів безпеки автомобільних доріг» подали пропозиції до ДСТУ про дорожню розмітку. Пропозиції до проекту державних стандартів України

Ми розкажемо про 5 проектів Громадського бюджету, які можуть зробити пересування в місті зручнішим і безпечнішим для людей. Їх подали члени, друзі та волонтери U-Cycle (ГО