Цього тижня, координаторка роботи по Києву, Ксенія Семенова, відвідала офіс організації Sustrans – однієї з найбільших британських національних благодійних організацій, яка займається питаннями сталої мобільності. На зустрічі розмова йшла переважно про велосипедні проекти організації, проте Sustrans однаково приділяє увагу пішохідній доступності вулиць та громадському транспорту.

Sustrans – це національна благодійна організація (charity), яка дає можливість людям обирати здоровіші, чистіші та дешевші способи пересування, а саме, ходити пішки, їздити велосипедом та громадським транспортом. Головний офіс організації розташований у Бристолі, офіс у Лондоні налючує близько 60 співробітників, а загалом, по всій країні працює близько 600 людей.

P1050751

Затишна вулиця і офіс Sustrans в Лондоні (Фото: Ксенія Семенова)

Одним з перших та найуспішніших проектів організації було створення національної велосипедної мережі та видавництво карт для різних територій та маршрутів.

l081049

Фото: www.sustrans.org.uk

Цікаво, що з юридичної точки зору, благодійні та громадські організації у Великобританії мають ширші можливості, аніж українські громадські організації. Так, Sustrans, дуже багато працює на рівні інженерних рішень та реорганізації простору вулиць, бере участь у конкурсах на виконання проектів, анонсованих або департаментом транспорту (Transport for London) або адміністраціями районів міста. Таким чином, організація працює на замовлення міста, виконуючи певні проекти. Так, одним з останніх досягнень організації є отримання контракту від департаменту транспорту на реалізацію проекту London Quietways – організацію зручного та швидкого пересування велосипедистів спокійнішими та другорядними вулицями Лондона. Sustrans, в рамках цього проекту, відповідає за:

  • залучення різних зацікавлених груп та досягнення консенсусу щодо тодо де і як проходитимуть ці маршрути;
  • розробку проекту реорганізації простору вулиць(!);
  • будівельні роботи за межами магістральних доріг(!);
  • ознакування та популяризацію маршрутів.
quietways_aeb092

Фото: www.sustrans.org.uk

Організація має свій пул інженерів, які працюють над розробкою інженерних рішень за проектами.

Представники організації на зустрічі зазначили, що у Лондоні та інших містах країни є формальна процедура громадських слухань щодо проектів міста, проте це, скоріш, формальний етап і органи місцевого самоврядування не мають культури та бажання активно залучати мешканців районів, де плануються зміни, до участі у розробці проектів. І тут, одним із своїх завдань Sustrans бачить вироблення цих нових механізмів та практик регулярного залучення зацікавлених сторін (мешканців вулиць, учнів шкіл, власників землі, тощо). Зараз вони вважають себе своєрідним посередником між місцевою владою та мешканцями, активно залучаючи останніх до рішень, які потрібні першим.

Іншим цікавим проектом є навчання дітей та їхніх батьків їзді на велосипеді у школах. Почавши працювати з дітьми, тренери стикнулись з упередженням батьків щодо небезпеки їзди на велосипеді для їхніх дітей або батьки взагалі не розглядали велосипед як можливість для доїзду до школи, тоді як діти сприймали ідею з великим ентузіазмом.

acv0712_01

Фото: www.sustrans.org.uk

Програму було розширено, і тепер в окремих школах пропонують навчання не лише для дітей, а й для їхніх батьків. Хтось на цих навчаннях взагалі вперше сідає на велосипед, інші батьки не їздили велосипедом з дитинства. Як кажуть організатори, такі поїздки дуже допомагають отримати схвалення батьками велоподорожей для своїх дітей.

Загалом, спектр питань, якими займається Sustrans, більше схожий на формат консультаційних компаній, проте, видається, що британське законодавство дозволяє займатись питаннями сталої мобільності від популяризації та велонавчань до будівельних робіт в рамках громадської організації. Сайт організації містить багато фактів та методичних матеріалів щодо роботи у сфері сталої мобільності. Масштаб роботи Sustrans дійсно надихає!

Асоціація велосипедистів Києва є неприбутковою організацією та значною мірою існує за рахунок пожертв і підтримки членів Асоціації. Якщо Ви бажаєте допомогти нашій діяльності, зробіть благодійний внесок.

інші цікаві матеріали

Асоціація велосипедистів Києва збирає, перекладає та публікує корисні поради, цікаві практики та приклади щодо розвитку велотранспорту на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту. Ми збираємо практики

Велосипедом їхати небезпечно і повільно, несприятливий клімат, безліч спусків і підйомів, великі відстані – аргументи, які, здавалося б, свідчать не на користь велосипеда. Ще один

Чому велосипедисти бояться заборони їздити завантаженими дорогами? Що швидше для велосипеда: дороги чи велодоріжки? Що насправді робить їзду велосипедом безпечною і зручною для всіх? Пропонуємо