Про те, як активісти відстоюють найдавніше велосипедне місце Києва.

Київський велотрек розташований між вулицями Богдана Хмельницького та Чапаєва. Був побудований у 1913 році. При треку розташовувався літній театр «Полярна зірка» з оркестром, був прокат та ремонт велосипедів, мотоциклів та автомобілів. Велотрек вважається найстарішим спортивним об’єктом в Україні та одним з найстаріших велотреків в Європі. у 80-их роках бетонне покриття було замінено на дерев’яне для підвищення швидкості їзди.

history

До недавнього часу велотрек знаходився на балансі профспілкового спортивного підприємства «Авангард». Протягом 2002-2007 років будівельна компанія «Консоль» побудувала впритул до велотреку великий житловий комплекс. Компанія-забудовник планувала знищити і саме полотно велотреку – влаштувати на його місці паркінг та супутні офісні будівлі. Для цього у 2007 році вона пролобіювала рішення про позбавлення велотреку статусу пам’ятки історії та архітектури.

velotrek before cleaningАле, на щастя, процес руйнування було призупинено зусиллями ветеранів велоспорту, тренерів, небайдужих спортсменів та місцевих жителів. Протягом 2014 року зусиллями активістів було організовано кілька колективних волонтерських прибирань велотреку.

velotrek

Таким першим спробам перешкоджав представник власника – вищезгаданого підприємства «Авангард». Але згодом до участі у вирішенні долі велотреку вдалося залучити політиків, депутатів та міністрів. Стало можливим прибрати та вивезти будівельне та інше сміття з території. У результаті велотрек все більше стає схожим не на постапокаліптичний будівельний майданчик, а на без перебільшення культову спортивну споруду. У результаті спільної роботи активісти вигадали гасло: «Врятуй велотрек – він сам себе не врятує!».

velotrek

Із юридичної точки зору вже зроблено теж немало. Як наслідок активної роботи ініціативної групи було досягнуто наступних цілей:

По-перше, Мінкультури повернуло велотреку статус пам’ятки історії та архітектури. Це автоматично означає, що на цій території може бути лише велотрек і нічого іншого.
По-друге, Київрада прийняла рішення про розірвання договору оренди землі з профспілковим підприємством «Авангард» і повернення її місту. Також, земельна ділянка під велотреком тепер має рекреаційне призначення.
По-третє, у листопаді 2014 у суді першої інстанції було прийнято рішення про повернення полотна та будівлі Київського велотреку у державну власність, але це рішення ще не набрало законної сили.
У жовтні минулого року активісти та спортсмени провели перші любительські змагання на прибраному велотреку.Одна з фотографій, на якій велосипедист Юрій Коновал у спортивній формі із українською символікою проїжджає по вцілілій смужці велотреку на зруйнованому віражі облетіла увесь світ.

now_first_competitions_04

Її було розміщено на сторінках популярних світових велосипедних спільнот в соціальних мереж та на форумах із велосипедної тематики. Ця фотографія послужила основою для кількох публікацій в європейських он-лайн та друкованих медіа, присвячених велосипедній тематиці.
Навіть найвідоміший велогонщик Ленс Армстронг розмістив зображення Київського велотреку у себе в твіттері.

velotrek armstrong

«Завдання, яке перед собою ставлять учасники ініціативної групи із відновлення велотреку  – це створити на велотреку центр соціальної велокультури міста, щоб він був не тільки спортивним об’єктом, а насамперед об’єднував велолюбителів різних напрямків, щоб усі могли знайти там для себе щось цікаве. Це і відновлення дитячої школи, і створення молодіжного екстрим-парку, велопрокат, розробка міських веломаршрутів із стартовою точною на велотреку, музей велосипедної історії міста», – каже Володимир Мельник, учасник ініціативної групи із відновлення велотреку

Активістами організовано збір коштів для відновлення Київського велотреку. Вони обіцяють, що за участі громадськості буде сформована концепція реконструкції  та будуть до кінця узгоджені усі юридичні питання. Якщо Ви маєте бажання підтримати відновлення Київського велотреку – 5457 0822 8033 0247 ПриватБанк, Коновал Юрій Миколайович. Фандрейзингом займається той самий учасник любительських змагань із всесвітньо відомого фото.

Дякуэмо за допомогу з підбором інформаці та фотограій учаснику ініціативної групи, керівнику спортивної спільноти Extreme Factory Володимиру Мельникуunlimvv@gmail.com

Підготувала Дарина Пирогова

Хочете бачити Київ велосипедним? Приєднуйтеся до Асоціації велосипедистів Києва. Що більше нас буде, то швидше ми будемо жити в комфортному місті!

інші цікаві матеріали

Асоціація велосипедистів Києва презентує звіт “Велохелп”, волонтерської ініціативи по допомозі постраждалим у велоДТП, за липень-вересень 2017 року Перед тим, як ми поговоримо про ситуацію з

Стильні, елегантні, вишукані – одним словом, ті, хто знають, що таке справжній велошик! Стиль цього року обираєте ви самі, ми лише задаємо формат. Готуйся, Києве:

Новий перехоплювальний велопаркінг відкрився 25 травня неподалік ст.м. “Лівобережна” в Києві. Це вже третій паркінг, що дає змогу жителям міста залишати велосипед безкоштовно й під