У 2014 році Асоціація велосипедистів Києва розпочала підрахунок велосипедистів у столиці. Завдяки підрахунку можна визначити, куди їздять велосипедисти, чи вдягають вони шоломи, скільки з них рухаються тротуарами, в якому одязі вони їздять та скільки жінок користуються велосипедами. У майбутньому підрахунок дасть змогу виявити динаміку зростання кількості велосипедистів у місті.

Формуляри підрахунок велосипедистів

Минулого року було проведено два підрахунки велосипедистів: навесні (у квітні/травні) та восени (у вересні), у будній день та у вихідний. Час для підрахунків обирався найбільш піковий: з 12 до 14 у вихідний день (суботу) та з 17 до 19 у будній (середа). Восени також було вирішено зробити ще один підрахунок у будній день у ранковий час для того, щоб зіставити велосипедну активність зранку та ввечері.

підрахунок велосипедистів

Волонтери, що проводили підрахунки

Умови підрахунку в 2014 році

Дні для підрахунку обиралися із гарною погодою. Так, в один із запланованих днів (16 квітня) підрахунку був дощ, тож підрахунок перенесли на 28 травня. Загалом погода у всі дні підрахунку була приблизно однакова: сонячно, деколи із мінливою хмарністю, без опадів, температура коливалась від +18 до +25 °С.

Де відбувався підрахунок

Підрахунок проводився на 19 перехрестях. Під час останнього дня підрахунку, 13 вересня, додали ще два перехрестя на дорогах із одностороннім рухом, аби можна було прослідкувати, куди їдуть велосипедисти: у центр чи навпаки.

Для підрахунку обиралися точки в’їзду у центр міста з усіх основних магістралей, аби охопити якомога більшу кількість велосипедистів у час, коли вони їдуть на роботу або навпаки. Також є кілька точок підрахунку біля в’їздів у парки (наприклад, Голосіївський, парк Дружби народів тощо). Такий вибір точок дає можливість порівняти кількість велосипедистів у цих точках у будній та вихідний день.

Підрахунок велосипедистів Києва у 2014 році

Найпопулярніші напрямки

Так, наприклад, у вихідні дні найпопулярнішими точками були Московський міст (в обидва боки), Пішохідний міст (також у обидва боки), Новий Гаванський міст (у бік Оболоні) та Голосіївська площа.

У вечір буднього дня найбільше велосипедистів було, знову ж таки, на Московському мосту (рухалися в обидва боки), на перехресті вулиці Ахматової та проспекту Григоренка і на перехресті мосту Патона та Дніпровської набережної (рухалися в бік Русанівської набережної). Щодо ранку буднього дня, то найбільше велосипедистів їхало по Московському мосту в бік центру, по Пішохідному мосту та Набережному шосе у бік Поштової площі та по Гаванському мосту у бік Подолу. Тобто, як і очікувалось, найбільшими точками тяжіння у вихідні дні стають рекреаційні зони (парк Дружби народів, Оболонська набережна, Голосіївський парк). Вранці буднього дня велосипедисти їдуть до центру, а от ввечері потоки велосипедистів досить різнонаправлені (хтось їде з центру, хтось навпаки).

Підрахунок велосипедистів вереснеь 2014

Московський міст

Де найменше велосипедистів

Найменшою популярністю серед велосипедистів користується перехрестя вулиць Межигірської та Юрківської: тут було зафіксовано найменшу кількість велосипедистів у всі дні підрахунку.

Підрахунок велосипедистів київ

І скільки ж нарахували?

Говорячи про кількісні показники, то навесні було зафіксовано більшу кількість велосипедистів (3665 проти 3535 восени). Весною більше велосипедистів було саме у вихідний день (2140 проти 1525 у будній), а от восени більше велосипедистів було у будній день (1801 проти 1734 у вихідний). Зранку буднього дня велосипедистів значно менше, ніж ввечері.

infogr_2014

Pух по тротуарах

Підрахунок дав змогу виявити, що 53% велосипедистів у Києві їдуть саме по тротуару. Найінтенсивніший рух по тротуару зафіксований на Набережному шосе, проспекті Григоренка (де є велодоріжка) та на Володимирському узвозі (де рух по дорозі ускладнений бруківкою). Є також невелика відмінність за сезонністю: восени дорогам віддають перевагу більше велосипедистів, ніж весною. 10 вересня було єдиним днем, коли кількість велосипедистів, що рухалася дорогою, перевищила кількість велосипедистів на тротуарі (53% проти 47%). Також цікаво, що у будні дні відсоток велосипедистів, що їде по дорозі, вищий за відсоток велосипедистів на дорозі у вихідні. Вочевидь, у будній день їздять переважно досвідчені велосипедисти, для яких важлива швидкість, у той час як у вихідний день велосипеди часто використовують для відпочинку, і саме по тротуарах більшість велосипедистів дістається в парки.

Гендерний розподіл

Зараз, у Києві значно більше велосипедистів-чоловіків, аніж жінок (85% проти 15%). Найбільше жінок було помічено на перехрестях вулиць Межигірська-Юрківська і Саксаганського-Льва Толстого. Найменше велосипедисток проїжджало по перехрестю біля метро Дорогожичі (в один з днів підрахунку жінок там не було взагалі). Жіни на велосипедах віддають перевагу тротуарам (у вихідні цей відсоток зростає: 67% проти 55% у будні). Також відсоток жінок, що рухаються по тротуару значно зростає на небезпечних ділянках (міст Патона, Повітрофлотський міст, Новий Гаванський міст). Загалом, більше жінок їздять на велосипеді саме весною; у вихідний день можна побачити набагато більше велосипедисток, порівняно з буднім.

Набережна

Рух у невірному напрямку

У невірному напрямку (по зустрічній) рухаються 9% велосипедистів. Цей відсоток доволі приблизний, оскільки дехто з волонтерів рахував такий рух лише по дорозі, а дехто – і по дорозі, і по тротуару. Рух у зворотному напрямі переважає на мостах, зокрема, Московському мосту, мосту Патона, Повітрофлотському мосту. Значна кількість велосипедистів рухається у невірному напрямку на проспекті Григоренка, де є велодоріжка, та по Набережному шосе. Тобто рух у зворотному напрямку поширений у місцях, де велосипедистам (втім, як і пішоходам) складно перейти на інший бік вулиці. Восени у невірному напрямку загалом рухається більше велосипедистів, ніж весною, а у вихідний день більше, ніж у будній.

Шоломи

У шоломах їздять лише 22% велосипедистів. Найбільшу кількість велосипедистів у шоломах зафіксовано на Пішоходному мосту, Голосіївській площі, на перехресті біля метро Дорогожичі та на проспекті Перемоги. Восени шоломи використовують більше велосипедистів, ніж весною (23% проти 21%). Весною більше велосипедистів у шоломі було саме у вихідний день, восени ж навпаки.

підрахунок велосипедистів київ

Як виявив підрахунок, у будній день більшість велосипедистів віддають перевагу звичайному одягу, у вихідний день зростає кількість велосипедистів у спортивному одязі, але загалом співвідношення не перевищує 50/50. Більшість велосипедистів у Києві їздить на гірських велосипедах.

Підрахунок велосипедистів у Києві проводить Асоціація велосипедистів Києва в рамках проекту «Розвиток велотранспорту для добробуту громад». Підрахунок здійснюватиметься за однаковою методикою протягом 4 років з метою виявлення динаміки зростання кількості велосипедистів у місті та вивчення поведінки користувачів велосипедів у Києві.

Весняний підрахунок велосипедистів 2015 у Києві відбудеться 18 квітня (субота) та 22 квітня (середа). Хочете долучитися і допомогти? Заповнюйте анкету, будемо рахувати разом!

інші цікаві матеріали

У Києві пройде весняний підрахунок велосипедистів 17 травня і 3 червня для того, щоб дізнатися динаміку кількості та зміни профілю користувачів велосипеда в місті протягом

У четвер, 20 квітня, поговоримо про унікальне дослідження з підрахунку велосипедистів у Києві і про те, чим воно може бути цінним для міста. Запрошуємо соціологів,

Асоціація велосипедистів Києва проводить унікальне дослідження, мета якого моніторити динаміку кількості велосипедистів на вулицях столиці. Результати підрахунку можуть стати поштовхом до покращення велоінфраструктури та побудови нових