Кількість велосипедних смуг та велосипедистів у Будапешті зросла за останні три роки втричі*, тому велосипедна їзда стала більш приємним способом вивчення міста. На сьогоднішній день у місті прокладено 200 км велошляхів, а також через нього проходить дорога №6 міжнародного велосипедного маршруту EuroVelo.

Фото: bicycledutch.wordpress.com

Завдяки цим тенденціям Будапешт опинився на 13-й позиції найбільш «велосипедних» міст світу (згідно списку, складеного Copenhagenize Consulting Company, яка спеціалізується на питаннях, пов’язаних із велосипедною їздою та культурою). Це стосується їзди у місцях високого скупчення транспорту, як-от центр міста, і вздовж головних транспортних маршрутів, але найкращими для велосипедних прогулянок є Margaret Island і Buda Hills.

Велосипедні доріжки в Будапешті

Загалом у Будапешті є понад 200 км велошляхів. Це включає велодоріжки, велосмуги на дорогах і побічні вулиці, які визначені зручними для велосипедної їзди. Керівництво угорської столиці планує збільшити довжину шляхів до 300 км до 2015 року.

Спеціально призначені велосипедні доріжки пофарбовані червоним і позначені жовтими смугами по краях доріжок; в окремих місцях вздовж маршруту нанесене зображення жовтого велосипеда.

Фото: bicycledutch.wordpress.com

Однак будьте готовими, що в окремих місцях Будапешта вам слід ділити тротуар із пішоходами, тому маневрування на двох колесах серед пішоходів у метушливому центрі міста може бути неприємним.

Їзда велосипедом вздовж доріг є доволі небезпечною. Водії, як правило, мало поважають один до одного, і тим паче велосипедистів. Крім того, далеко неприємним чи цікавим досвідом буде їхати позаду вантажівки або старого автобусу, вдихаючи викинутий дим.

Громадське користування велосипедами

Незважаючи на досить розгалужену систему громадського транспорту в Будапешті, дістатися до бажаного місця на метро, автобусі або трамваї інколи може стати досить складним. Велосипедом це, як правило, швидше, здоровіше і веселіше.

Користування такою системою вимагає реєстрації. Рішення про реєстрацію було прийняте як альтернативу заставам. Попереднє дослідження довело, що більшість жителів не готові платити високі застави за користування велосипедом, а низькі застави не мають сенсу. Відтак, попередня реєстрація допоможе боротися із тими, хто зловживає користуванням громадськими велосипедами.

Фото: lonelyplanet.com

Безкоштовно велосипедами можна їздити протягом 30 хвилин. Починаючи з наступних 30 хвилин, буде стягуватись ціна як за один квиток у громадському транспорті (350 форинтів, що еквівалентно приблизно 12 гривням), наступні 60 хвилин – ціна двох квитків і т.д. Таке прогресивне ціноутворення заохочуватиме користувачів якомога швидше повертати велосипед і давати можливість користуватися іншим.

Найкращі місця для велопрогулянок

Якщо ви бажаєте насолодитися велосипедною їздою у Будапешті, зробіть це на Margaret Island, де є довгі велосипедні доріжки, багато зелені та свіже повітря. Іншим хорошим місцем для їзди є пагорби Buda Hills. Туди можна перевезти велосипед міським потягом (fogaskerekű vasút), який курсує між станціями Városmajor та Széchenyi Hill.

* Кількість велосипедистів у Будапешті зросла втричі за три роки згідно з показниками приладу, що встановлений на Музейному проспекті в Будапешті. Прилад показав загальну суму у 583 594 велосипедиста, які проїхали вздовж велосипедної доріжки, що втричі перевищує показник трирічної давності. Денний рекорд був побитий кілька разів упродовж року, перевищуючи 3 000 осіб у квітні, а потім 4 000 осіб у червні. Перший автоматичний прилад для обрахунку руху велосипедистів був встановлений улітку 2010 завдяки спільній допомозі громади під назвою «Критичні маси», Угорського клубу велосипедистів і особистим пожертвуванням. 

За матеріалами bydapestbylocals.com та dailynewshungary.com

Переклад – Всеволод Мазуренко, для АВК.

Асоціація велосипедистів Києва є неприбутковою організацією та значною мірою існує за рахунок пожертв і підтримки членів Асоціації. Якщо Ви бажаєте допомогти нашій діяльності, зробіть благодійний внесок.

  • саша

    живуть же люди

інші цікаві матеріали

Асоціація велосипедистів Києва збирає, перекладає та публікує корисні поради, цікаві практики та приклади щодо розвитку велотранспорту на сайті Українського інформаційного центру велотранспорту. Ми збираємо практики

Цього тижня, координаторка роботи по Києву, Ксенія Семенова, відвідала офіс організації Sustrans – однієї з найбільших британських національних благодійних організацій, яка займається питаннями сталої мобільності.

Велосипедом їхати небезпечно і повільно, несприятливий клімат, безліч спусків і підйомів, великі відстані – аргументи, які, здавалося б, свідчать не на користь велосипеда. Ще один