Член Асоціації велосипедистів Києва Ігор Тищенко розказав про наш досвід молдавським велоактивістам. Далі – розповідь Ігоря.

14 вересня у Кишиневі відбулася презентація діяльності АВК, про багатоплановий досвід АВК з велосипедизації Києва: про заходи з популяризації велосипеда як альтернативного транспортного засобу, навчальну і активістську діяльність Асоціації, співпрацю із місцевою владою, публічні події (наприклад, Дні мобільності і тематичні велопаради), лобіювання змін до законодавства і особливо про останні проекти – воркшоп з планування пілотного проекту велоінфраструктури Харківського району і лобіювання альтернативної транспортної схеми для Поштової площі.

poster_prezentatsii

Презентація була тематичною – вона була приурочена до відкриття у Кишиневі Bike point B68 – цікавого проекту, який покликаний популяризувати сталий розвиток міського транспорту та велосипед як альтернативний транспортний засіб через організацію доступного місця для зустрічей велосипедистів і проведення різноманітних публічних подій – воркшопів, лекцій, презентацій, концертів, кінопоказів та дискусій.

Для Кишинева, як і для Києва, це дуже важливо: хоча місто і відоме своїм багатолюдним щорічним велопарадом «Велохора», в цілому воно несприятливе для велоруху: ні на рівні велоінфраструктури (відсутньої), ні на рівні дорожнього законодавства (недружнього для велосипедистів). Вулиці майже цілком, разом з тротуарами віддані приватним авто, кількість яких сильно перевищує можливості вуличної мережі міста, в якості міського транспорту маршрутки все більше витісняють тролейбуси.

Bike point представляє собою функціональний об’єкт – пункт технічного самообслуговування велосипедів з насосом і необхідними інструментами, розташований в центрі Кишинева, на вулиці Bucuresti, 68. Але цей пункт в прямому і переносному сенсі «вмонтовано» в найбільш динамічний публічний простір в Кишиневі – його встановили поруч із так званим Flat space – інсталяцією на невеликій площі, що була створена Асоціацією молодих художників Молдови як мистецька інтервенція в публічний простір, і яка власне і слугує центром публічного життя, забезпечуючи на площі можливості для різного роду культурних подій і заходів.

Варто згадати, що невелика площа перед департаментом культури мерії Кишинева, на якій це все відбувається, здавна слугувала виключно як парковка для чиновницьких машин, а тепер це місце відвойовується у автомобілів і активно переосмислюється саме як публічний простір.

Таким чином Bike point слугуватиме подвійній меті – з одного боку допомагатиме кишинівським велосипедистам зустрічатись, ділитись досвідом і допомагати один одному у непристосованому для велоруху місті, а з іншого – активно залучатиме їх до публічного життя і боротьби за доступний публічний простір.

Проект реалізували член Асоціації молодих художників Молдови Александр Мунтяну і велоактивіст Іон Унгуряну (вони, власне, і запросили Ігоря зробити презентацію).

bike_point

І цей проект, і досвід діяльності АВК демонструють, що у Кишиневі, як і у Києві, перепони для перетворення міста на більш дружнє для велосипедистів пов’язані із значно ширшими проблемами: автомобілецентричним розвитком міста і браком уваги до розвитку публічних просторів. Міста продовжують безглуздо адаптуватись для автомобілів, кількість яких швидко зростає, а потреби і велосипедистів, і пішоходів ігноруються. Виглядає це всюди однаково: будуються нові розв’язки і естакади, які втім не вирішують проблеми заторів у центрі міста, всі тротуари і порожні місця просто перетворюються на парковки, а дорожнє законодавство не передбачає ефективних санкцій за перевищення швидкості та незаконне паркування, що так шкодять місту та його мешканцям, в тому числі і потенційним велосипедистам.

Саме тому у презентації Ігор особливо звертав увагу і на ту діяльність, яку виконують члени АВК по відношенню до публічного простору, пропагуючи доступність вулиць і площ, і рівноправність всіх учасників руху, зокрема про Європейські Тижні Мобільності. Досвід показує, що в цьому плані дуже ефективно залучати культурний потенціал простору і організовувати різноманітні мистецькі публічні заходи – тематичні кінопокази, презентації, флешмоби та інші.

prezentatsiya-AVK_v_Kyshenevi

Після презентації відбувся показ фільму «Still we ride» про американський громадський велорух Critical Мass і його роль у відвойовуванні вулиць американських міст у автомобілів.

kinopokaz_Kysheniv

 

інші цікаві матеріали

Координатори Асоціації велосипедистів Києва провели серію воркшопів для учасників освітнього табору для велоактивістів з усієї України Bike Camp, який пройшов 4-6 серпня в місті Яремче

Асоціація велосипедистів Києва зібрала велоініціативи з усієї країни для підготовки ефективних пропозицій змін до Правил дорожнього руху. Метою зустрічі було спільно напрацювати вимоги велоспільноти щодо

Сьогодні, 25 квітня, жителі Києва приєдналися до весняного дня “Велосипедом на роботу”, метою якого є популяризація велосипеда як транспорта. До флешмобу “Велосипедом на роботу” долучилися