Член Асоціації велосипедистів Києва Ігор Тищенко розказав про наш досвід молдавським велоактивістам. Далі – розповідь Ігоря.

14 вересня у Кишиневі відбулася презентація діяльності АВК, про багатоплановий досвід АВК з велосипедизації Києва: про заходи з популяризації велосипеда як альтернативного транспортного засобу, навчальну і активістську діяльність Асоціації, співпрацю із місцевою владою, публічні події (наприклад, Дні мобільності і тематичні велопаради), лобіювання змін до законодавства і особливо про останні проекти – воркшоп з планування пілотного проекту велоінфраструктури Харківського району і лобіювання альтернативної транспортної схеми для Поштової площі.

poster_prezentatsii

Презентація була тематичною – вона була приурочена до відкриття у Кишиневі Bike point B68 – цікавого проекту, який покликаний популяризувати сталий розвиток міського транспорту та велосипед як альтернативний транспортний засіб через організацію доступного місця для зустрічей велосипедистів і проведення різноманітних публічних подій – воркшопів, лекцій, презентацій, концертів, кінопоказів та дискусій.

Для Кишинева, як і для Києва, це дуже важливо: хоча місто і відоме своїм багатолюдним щорічним велопарадом «Велохора», в цілому воно несприятливе для велоруху: ні на рівні велоінфраструктури (відсутньої), ні на рівні дорожнього законодавства (недружнього для велосипедистів). Вулиці майже цілком, разом з тротуарами віддані приватним авто, кількість яких сильно перевищує можливості вуличної мережі міста, в якості міського транспорту маршрутки все більше витісняють тролейбуси.

Bike point представляє собою функціональний об’єкт – пункт технічного самообслуговування велосипедів з насосом і необхідними інструментами, розташований в центрі Кишинева, на вулиці Bucuresti, 68. Але цей пункт в прямому і переносному сенсі «вмонтовано» в найбільш динамічний публічний простір в Кишиневі – його встановили поруч із так званим Flat space – інсталяцією на невеликій площі, що була створена Асоціацією молодих художників Молдови як мистецька інтервенція в публічний простір, і яка власне і слугує центром публічного життя, забезпечуючи на площі можливості для різного роду культурних подій і заходів.

Варто згадати, що невелика площа перед департаментом культури мерії Кишинева, на якій це все відбувається, здавна слугувала виключно як парковка для чиновницьких машин, а тепер це місце відвойовується у автомобілів і активно переосмислюється саме як публічний простір.

Таким чином Bike point слугуватиме подвійній меті – з одного боку допомагатиме кишинівським велосипедистам зустрічатись, ділитись досвідом і допомагати один одному у непристосованому для велоруху місті, а з іншого – активно залучатиме їх до публічного життя і боротьби за доступний публічний простір.

Проект реалізували член Асоціації молодих художників Молдови Александр Мунтяну і велоактивіст Іон Унгуряну (вони, власне, і запросили Ігоря зробити презентацію).

bike_point

І цей проект, і досвід діяльності АВК демонструють, що у Кишиневі, як і у Києві, перепони для перетворення міста на більш дружнє для велосипедистів пов’язані із значно ширшими проблемами: автомобілецентричним розвитком міста і браком уваги до розвитку публічних просторів. Міста продовжують безглуздо адаптуватись для автомобілів, кількість яких швидко зростає, а потреби і велосипедистів, і пішоходів ігноруються. Виглядає це всюди однаково: будуються нові розв’язки і естакади, які втім не вирішують проблеми заторів у центрі міста, всі тротуари і порожні місця просто перетворюються на парковки, а дорожнє законодавство не передбачає ефективних санкцій за перевищення швидкості та незаконне паркування, що так шкодять місту та його мешканцям, в тому числі і потенційним велосипедистам.

Саме тому у презентації Ігор особливо звертав увагу і на ту діяльність, яку виконують члени АВК по відношенню до публічного простору, пропагуючи доступність вулиць і площ, і рівноправність всіх учасників руху, зокрема про Європейські Тижні Мобільності. Досвід показує, що в цьому плані дуже ефективно залучати культурний потенціал простору і організовувати різноманітні мистецькі публічні заходи – тематичні кінопокази, презентації, флешмоби та інші.

prezentatsiya-AVK_v_Kyshenevi

Після презентації відбувся показ фільму «Still we ride» про американський громадський велорух Critical Мass і його роль у відвойовуванні вулиць американських міст у автомобілів.

kinopokaz_Kysheniv

 

інші цікаві матеріали

U-Cycle (ГО «Асоціація велосипедистів Києва») провела Bike Camp для велосипедних активістів та активісток у Карпатах. Дводенний тренінг відбувся 16-18 серпня 2019 року в смт Ворохта

Міжнародна конференція Велофорум-2017 на тему “Велосипед як каталізатор змін у містах” пройшла 6-8 жовтня в Миколаєві, зібравши більш як 100 учасників та учасниць з 24

Координатори Асоціації велосипедистів Києва провели серію воркшопів для учасників освітнього табору для велоактивістів з усієї України Bike Camp, який пройшов 4-6 серпня в місті Яремче